kuidas saaks kasvu peatada? 05.04.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Ma olen 15 aastat vana ja mu pikkus on 179,5 cm. Ma ei tahaks rohkem kasvada!! Mul on selline masekas peal... ma olen juba mõelnud, et tapan ennast ära sest ma ei taha olla nii pikk... kas suitsetamine on ainus viis kasvu kinni panemiseks? Ma küll ei taha suitsetama hakata aga kui see on ainus viis - siis mul ei jää muud üle...
Kui kaua ma siis veel kasvan üldse? saan augustis 16...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt olete tütarlaps. Kui menstruatsioonid on alanud, ei ole Teil enam suurt kasvamist karta. Võib olla paar sentimeetrit. Tõenäoliselt tuleb lõppkasvuks 180-182cm. Nii mõnigi tüdruk, kes praegu veel nii pikk ei ole, jõuab Teile järele. Enamus poisse lähevad paari järgneva aastaga kasvus mööda. Ma arvan, et Teie valikuks on praegu, kas olla pikk, tark ja ilus tüdruk või olla pikk, loll ja inetu. Suitsetamine ja enesetapukatsed kipuvad kallutama viimase variandi poole. Kui masendus tõsiselt liiga teeb, võib oma muredest psühhiaatri või psühholoogiga rääkida. Mida soojalt soovitan, on sport. Pikkadel tüdrukutel on sageli väga head eeldused mitmeteks spordialadeks ja sport hoiab keha trimmis ja selja sirge. Ja elage lihtsalt üle need nooruse hirmsad aastad, elage päev korraga! Luban Teile, et 18-aastaselt on Teil hoopis teised mured.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.