seedimine, ainevahetus 12.03.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Mul on suur probleem ja ma ei oska sellega midagi peale hakata. Nimelt oli mul anoreksia ja nüüd siis püüan sellest paraneda. Olen hakkanud ilusti sööma, aga selle näljutamise ajaga olen oma ainevahetuse ja seedimise täiesti ära rikkunud, mis oli mul enne väga heas korras. Tühja kõhu tunnet ei esine mul peaaegu üldse. Olen lugenud et peab palju jooma ja seda ma teen ka, aga midagi ei mõju. Siis on veel kõht punnis ka ja lõpuks hakkab valutama kuna soolestik ei käi läbi. Palun andke mulle mingit nõu, kuidas oma ainevahetuse jälle korda saaksin. Äkki on selleks mingi ravim, mis aitab mul normaalseks saada.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei ole ma anoreksia spetsialist. Söömishäired on seotud psüühikaga ja nende ravimisega tegelevad psühhiaatrid. Nagu võib-olla olete kuulnud, avati just äsja Tartu Ülikooli Kliinikumi Psühhiaatriahaigla juures söömishäirete keskus. Abi saab ka Tallinna Psühhiaatriahaiglast.
Mis puudutab rikutud seedimist, siis siin on tõenäoliselt vaja aega ja kannatust. Toiduvalik peab olema kergesti seeditav, sisaldama piisavalt kiudaineid ja süüa tuleb 4-5 korda päevas väiksemate portsudena. Täiskõhutunnet vähemalt alguses tõenäoliselt ei tekigi ja nii peab lähtuma etteantud kaloraazist (1800-2000 kcal päevas). Mingit ühte ravimit, mis seedimise kiirelt korda teeks, ma küll ei tea.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.