Kilpnäärme ületalitus/ ravi 17.12.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Radioaktiivne ravi on toodud mitmes kohas välja kui üks kolmest hüpertüreoosi ravimise viisist, kuid: Millised on antud ravi võimalikud tüsistused, millised on tema positiivsed pooled? Kust leida võimalikult täielikku materjali radiojoodravi kohta? Hetkel on kõik sellelaadsed seletused eestikeelsetes internetiallikates vägagi pinnapealsed ja tegelikult mitte midagi ütlevad. Olen 27a. naine. Kilpnäärme ületalitus avastati minul 4 a. tagasi. Hetkel kaalutakse just radioaktiivset ravi, kui järgnevat astet. Ma ei ole veel sünnitanud ja loomulikult on mul teatav kartus sõna"radioaktiivsus" suhtes. Soovin oma arsti arvamuse kõrvale veel ka kujudnada endale täielikku ülevaadet sellest, mis minuga toimuma võib hakata.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Radiojoodravi on kilpnäärme ületalitluse kõige populaarsem ravimeetod kogu maailmas.
Meetod põhineb asjaolul, et kilpnääre neelab aktiivselt joodi. Seega kogutakse kogu seedetraktist verre imendunud jood kilpnäärmesse, et seda kasutada hormoonide valmistamisel. Kui on tegemist joodi radioaktiivse isotoobiga, neelab kilpnääre ka selle endasse ja kuhugi mujale see ei satu. Kilpnäärme koes avaldab radioaktiivsus oma toimet ja pikema aja jooksul kilpnäärmekude hävineb ja asendub sidekoega. Radiojoodi mõju on aga niivõrd piiratud, et väljapoole kilpnääret see ei ulatu.
Naise munasarjad saavad radiojoodravi käigus kiirgusdoosi, mis on võrreldav sooleröntgenuuringul saaduga. Seetõttu on mõistetav, et aastakümnete jooksul pole täheldatud radiojoodravi vähkitekitavat või suguorganeid kahjustavat toimet. Rasedatele seda ravi siiski ei tehta ja üldiselt soovitatakse naistel peale radiojoodi annuse sissevõtmist 6 kuud rasedusest hoiduda.
Radiojoodravi eeliseks on kindlasti mugavus patsiendile. Patsient peab ainult joodikapsli alla neelama ja hiljem 1-2 kuuliste intervallidega hormoone kontrollima, kuni saabub püsiv kilpnäärme alatalitlus ja korraldatakse asendusravi L-türoksiiniga. Radiojoodravi tagajärjel väheneb ka kilpnäärme maht keskmiselt poole võrra. Tavaliselt saabub alatalitlus 6 kuu jooksul, kuid võib minna ka kauem. Edaspidi vajab patsient püsivas annuses asendusravi elu lõpuni ja kontrollib hormoone kord aastas.
Puuduseks on püsiva alatalitluse tekkimine (samasugune on ka lõikusravi tagajärg). Sellist ravimeetodit, mis patsiendil ületalitluse ära hoiaks, kuid alatalitlust ei tekitaks, kahjuks ei ole. Seda, et tablettravi mõju on ajutine, olete tõenäoliselt ise tunda saanud. Mõnikord ei piisa ühekordsest radiojoodi annusest püsiva alatalitluse saavutamiseks ja siis tuleb joodikapslit neelata veel teinegi kord. Seda esineb õnneks siiski harva.
Mõnikord võib radiojoodravi ägestada kilpnäärme ületalitlusest põhjustatud silmakahjustust. Kui silmakahjustus on olemas, otsustatakse pigem lõikuse kasuks, või tehakse radiojoodravi glükokortikoidhormoonide "kaitse" all.
Arvan, et kui kilpnäärme ületalitlus on 4 aasta jooksul kordunud, otsustamisega venitada ei saa ja tuleb radikaalsemat ravi kasutada. Aastaid kestev toksikoos kahjustab eelkõige südant. Radiojoodravi on lõikusest säästlikum ja ohutu ravimeetod. Kui Teie kilpnääre pole väga suur, olete muidu terve ja teil pole kilpnäärmehaigusest tingitud silmakahjustust, soovitan seda julgelt kasutada.
Jõudu soovides,
dr. Anu Ambos.