Kilpnääre ja depressioon 18.11.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Peale rasedusi ja sünnitamisi olen hädas sünnitusjärgse depressiooniga päris tõsiselt kohe. Ravi on olnud antidepressantidega viis aastat vahelduva eduga. Alustati hospitaliseerimisega.

Kuid mõni aeg tagasi saatis arst mind vereproovi tulemuste põhjal endokrinoloogi juurde, kes palus mul iga kolme aasta järel kontrollis käia. Kahjuks ei mäleta ma enam, mis näitaja seal kontrollimist vajas.

Mind huvitab, kui suur on see võimalus, et raseduseaegsed hormonaalsed muutusted võivad tekitada tasakaalustamatust kilpnäärme talitluses? Kas see võib olla depressiooni põhjuseks? Kuidas saaksin seda kontrollida? Tahan oma hädast lahti saada ja normaalset elu elada, st ilma depressiooni ja meeleolumuutusteta. Varem ma ei olnud selline emotsionaalselt ebastabiilne.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Rasedusaegsed hormonaalsed muutused ei põhjusta terve kilpnäärme talitluses mingeid nihkeid.
Kilpnäärme autoimmuunne haigus võib aga peale sünnitust ägeneda küll ja anda ka üle- või alatalitlust koos iseloomulike sümptomitega. Depressiooni võib mõnel juhul alatalitlusega seostada. Kilpnäärme alatalitlusega patsiendid muutuvad sageli uniseks ja apaatseks. Sellised sümptomid esinevad ka sügava depressiooni korral. Kui käisite mõni aeg tagasi endokrinoloogil, siis tõenäoliselt kontrolliti just Teie kilpnäärme talitlust. Paluge perearstil see küsimus enda jaoks lahti seletada. Siiski pean aastaid kestnud ja isegi haiglaravi vajanud depressiooni seost kilpnäärmega vähetõenäoliseks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.