Sisemine rasv 30.10.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Mõõdeti mul ühes kaubanduskeskuses miski aparaadiga rasvaprotsenti. pidi seda asja hoidma sirgete kätega enda ees. kehamassiindeks oli normis, aga sisemine rasv mitte. See olla minuvanuse (28) naisterahva puhul infarktitekitavalt kõrge. Ning et nüüd on mul vaja hakata võtma miskeid kalleid looduslikke tablette ja jooma miskit kokteili.

Mulle tundus asi jabur. Ma pole kohanud terminit "sisemine rasv", millega inimesi hirmutatakse. Mida see tähendab?

Olen 178 cm ja 77 kg, mitte just ideaalkaalus aga normi piires. söön vaheldusrikkalt, väldin rasvast ja rafineeritud suhkrut. Trennis pole peale jalavigastust küll eriti käinud...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tõenäoliselt mõõdeti Teil organismi rasvkoesisaldust. Naistel on see alati suurem kui meestel. Oluline on ka rasvkoe paiknemine. Kui kõhuümbermõõt on suurem kui puusaümbermõõt, on organismis rohkem vistseraalset rasvkudet, mis on südameveresoonkonnahaiguste riski seisukohalt ohtlikum.
Kui Teie rasvkoesisaldus osutuski normist suuremaks, pole Teie vanusel noorel naisel see mingil juhul infarktitekitav. Arvestades Teie kehamassiindeksit (24 kg/m2) ja asjaolu, et naistel on ülekaalus nahaalune (mittevistseraalne) rasvkude, samuti Teie fertiilset iga (naissuguhormoonide kõrge tase kaitseb viljakas eas naisi ateroskleroosi eest), ei ole Teie infarktirisk kuigi kõrge.
Mingeid looduslikke tablette ega kokteili Teil tarvis ei lähe. Jätkake tervislikku toitumist. Et rasvkoe ja lihaskoe omavahelist suhet veidi enam lihaskoe kasuks kallutada, tasuks siiski regulaarselt liikuda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos