Kilpnäärme analüüsid 09.06.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Kirjutan, et küsida Teie, kui erialaspetsialisti arvamust.

2015. aastal sündis laps. Ca 1,5 aastat peale lapse sündi hakkasin tundma pidevat väsimust. 2017 aastal palusin perearstil kontrollida kilpnääret. Analüüsid viitasid kroonilisele kilpnäärme alatalitusele:

TSH 2.82 mU/l [norm 0.40 - 4.00]
TPO Ak >1300 kU/L [norm ... - 60]
FT4 17.06 pmol/l [norm 11.5 - 22.7]
FT3 4.88 pmol/l [norm 3.50 - 6.50]

Perearst suunas endokrinoloogi vastuvõtule, kus ka 2017.a novembris käisin. Epikriis sellest kirja manuses.

Endokrinoloog selgitas, et mul on krooniline kilpnäärme alatalitus ja L-Thyroxini (50 mikrogrammist) pean võtma eluaegselt. Algselt hakkasingi võtma ravimit 25 mcg. Lisaks mainis endokrinoloog, et edaspidi jään perearsti jälgimisele ja kilpnäärme analüüse peaksin perearsti juures kontrollima regulaarselt 6 kuu järel.

Sellest ajast saati olengi iga 6 kuu järel andnud TSH analüüsi perearsti saatekirja alusel. Senini on TSH analüüs olnud vahemikus 2-5,5 MlU/l. Kõige kõrgem näit oli ootamatult 2020.a augustis, kus TSH näit tõusis 12,25 mlU/l. Seejärel otsustas perearst tõsta L-Thyroxini annust, tõstes selle 50 mcg peale. Paar kuud võtsin suuremat annust ja käisin andmas kontrollanalüüsi. TSH oli langenud. 5,62 mU/l. Peale seda soovitas perearst siiski veelkord L-Thyroxini annust tõsta 75 mcg peale.

Sellest ajast olengi igapäevaselt võtnud 75 mcg. Viimati käisin kontrollimas TSH näitu eelmine kuu ja see oli 1,81MlU/ mis on ka madalaim näit, mida näinud olen.

Minu küsimus puudutab aga eelkõige seda, et kas piisab ainult TSH näidu regulaarsest kontrollimisest või peaks siiski mingi aja tagant kontrollima ka FT4 näitu? Küsin, kuna perearst on nende aastate jooksul kontrollinud ainult TSH näitu. Perearst ise ütleb, et FT4 näidu kontrollimine pole oluline, kuna oluline on TSH näit.

Samuti küsin, kas oleks vaja korrata aja möödudes ka kilpnäärme ultraheli? Või pole see vajalik, kui analüüside näitajad on korras? Kuna paar aastat tagasi oli mul süljenäärmete põletik, sattusin ultrahelisse, kus nähti ka kilpnääret, ent ei mainitud muud, kui et on märgata jah, et kilpnääre on sõlmelise struktuuriga.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tavapäraselt peetakse kroonilisest autoimmuunsest türeoidiidist põhjustatud kilpnäärme alatalitluse jälgimisel piisavaks TSH määramist ja noorel viljakas eas naisel selle hoidmist vahemikus 1-2,5 mIU/l. TSH on kilpnäärme alalüüsidest kõige paremini standardiseeritud ja erinevate laborite normiväärtused ei erine kuigi palju. FT4 määramine on oluline juhtudel, kui TSH näit muutub kiiresti või on vastuolus kliinilise pildiga jne.
Teile 2017 tehtud kilpnäärme ultraheliuuringul oli kilpnääre normisuurune, koestruktuur oli kogu ulatuses ebaühtlane ja sõlmi kilpnäärmes ei leitud (5mm tsüstike vasakus sagaras pole kliiniliselt oluline). Koestrutuuri difuusne muutus on iseloomulik autoimmuunsele türeoidiidile ja kinnitab veelkord diagnoosi. Sellise leiu puhul pole ultraheliuuringut edaspidi korrata vaja v.a. näiteks juhtudel kui kilpnääre oluliselt suureneb.
Seega on perearst Teid igati reeglipäraselt jälginud. Tegelikult arvan, et TSH-d võiks määrata mitte iga 6 kuu tagant, vaid üks kord aastas. Kui alatalitlus ka peaks aja jooksul süvenema, toimub see väga aeglaselt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kilpnääre

Kilpnäärme analüüsid korrastära,TSH Alla normi
<0,01,FT4 25,2pmol/l,TPO IgG 35,7kU/l ,mis peab tegema et normisaada näidud .

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Analüüsid näitavad, et kilpnäärme ületalitlus on tagasi. Esialgu ei ole teha muud, kui tuleb uuesti thyrozoli tablette võtma hakata. Edaspidi võiksite oma arstiga arutada, kas näiteks radiojoodravist ...

Loe edasi

Kilpnäärme talitus

Käisin andmas vere analüüsi ja tehti kilpnäärme analüüsid TSH 1,68 ja fT 4 11,8.Praegu võtan L-Thyroxini 75mg päevas.Kas on paras annus või on vaja muuta.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tehtud analüüside alusel tundub, et L-türoksiini annus on paras ja võite sellega jätkata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kilpnääre

tere, mul on juba 6 aastat sügelust ravitud, läbisin kilpnäärme analüüsid, öelge, kas TSH test on normis? kui magama lähen, valutab kurk.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Teie kilpnäärme hormoonanalüüsid on korras. Kilpnääre ei ole Teie vaevuste põhjuseks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Analüüsid

Tere
Küsiks kas minu kilpnäärme proovid on korras:
TSH-0.51
fT4-15.6
TPO IgG-7

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, Teie kilpnäärme analüüsid on korras.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Kilpnäärme mure.

Tegin perearstil analüüsid,kontrolliks,FT3-7,55,FT4-16,43 ja TSH-0,008.Kas näidud on korras,tunnen ennast igati hästi,enamus ajast päevitan,päike mu lemmik....Kas kõik on hästi?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Päris hästi kõik siiski ei ole. Tehtud analüüside alusel on tegemist kergekujulise kilpnäärme ületalitlusega.
Eks analüüsid määranud perearst annab lähemaid selgitusi ja otsustab, kas ...

Loe edasi

Kilpnäärme analüüsid

Tere,
kas kilpnäärme analüüside väärtused TSH-2.53 mU/L ja fT4 20.8 pmol/L jäävad normi piiresse või on põhjust täiendavateks uuringuteks?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Hormoonanalüüside vastused on normi piires - kilpnäärme talitlus on normis.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kilpnäärme analüüside vastused-ületalitus?

Tere.

Kas minu kilpnäärme analüüsid on korras?
TSH 0,92 mIU/l Ref. väärtus 0,40-4,00
FT4 12,54 pmol/l Ref. väärtus 11,5-22,7
TPO-Ak <28 kU/l Ref. väärtus ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Nagu analüüsi vastustele lisatud referentsvahemikest ka näha, on Teie analüüside vastused normi piires ja kilpnäärme ületalitlust Teil ei ole.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnäärme analüüsid

Tere
Mida sellistest analüüsidest võiks välja lugeda?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Välja võiks lugeda tagasihoidlikku kilpnäärme ületalitlust. Kas Te ka ravi vajate ja millest ületalitlus võiks olla põhjustatud, analüüs ei ütle. Soovitan asja analüüsi määranud arstiga arutada ...

Loe edasi

Kilpnäärme näitajad

Tere,

Palun, kas Te kommenteeriksite minu kilpnäärme analüüside tulemusi. Kas tegemist on alatalituse või ületalitusega?
TPO-Ak 231 kU/l,
TSH 17,81 mlU/l,
FT4 7,71 pmol/l. ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tegemist on kroonilisest autoimmuunsest türeoidiidist põhjustatud kilpnäärme alatalitlusega. Vajate asendusaravi sünteetilise kilpnäärmehormooniga.
Tervitades,
...

Loe edasi

Kilpnäärme analüüsid

Tere! Lasin teha verest kilpnäärme analüüsid. Näitajad on: vaba T3- 4,61 pmol/L vaba T4- 15,91 pmol/L TSH- 1,59 mlU/L Kas need näitajad on normaalsed? Ette tänades!

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Teie kilpnäärme talitlus on hormoonanalüüside alusel täiesti korras.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: