TSH ja fT4 näitude kõikumine 14.10.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on pikalt olnud probleeme enesetundega ning kahtlustasin probleemi kilpnäärmes. Perearst saatis vereanalüüsidele ning 12.04.19 oli TSH 5,53 mlU/l, pidin paari nädala pärast kordusanalüüsi tegema ning 31.05.19 oli TSH 5,19 mlU/l ja fT4 13.01 pmol/l. Lisaks avastasin, et 2017 aastal oli TSH 1.65 mlU/l.
09.10.19 käisin endokrinoloogi juures, kes tegi ultraheli ning ei näinud mingeid probleeme kilpnäärmega ja saatis uuesti verd andma, et teada saada, kas määrata ravi. 14.10.19 oli TSH 3.94 mlU/l ja fT4 13.58 pmol/l.
Kuna arst ütles temaga kontakteeruda kuu lõpus, lootsin ehk Teie saate lahti seletada, millest selline näitude kõikumine ning kas kilpnäärmega on probleem, mida peab ravima.

Vastust ootama jäädes

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Suure tõenäosusega on Teil autoimmuunne kilpnäärmehaigus, millele on iseloomulik TSH aeg-ajalt esinev minimaalne tõus. Et seda hüpoteesi kinnitada või ümber lükata tuleks koos hormoonanalüüsiga järgmisel korral määrata ka kilpnäärmevastased antikehad (TPO-AK ja Tg-AK). Kui antikehade tiiter on kõrge, on hüpotees kinnitatud ja Teie kilpnäärme talitlus vajab edaspidi regulaarset monitooringut s.t. hormoonanalüüsi vähemalt 1 kord aastas. Kas Te praegu ka ravi vajate, on iseküsimus. Viimased analüüsid 14.10.19 seda ei näita.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.