Hilinenud puberteet 29.07.19 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
Olen väga mures. Olen 15 aastane poiss ja mul pole siiani ejakulatsiooni tekkinud, ega genitaalides pole kaks aastat muutusi toimunud. Erilist häälemurret ka ei tähelda, ainult karvakasv on tekkinud. Kehaehituselt olen ikka mehelikum.
Tegelen aktiivselt spordiga. Kas on põhjust muretsemiseks?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Siin pole muud nõu, kui et tuleb julgus kokku võtta ja oma murest perearstile rääkida. Perearst hindab puberteedi kulgu ja suunab vajadusel lasteendokrinoloogi vastuvõtule. Poistel võib puberteet ka ilma haigusliku põhjuseta mõne aasta "hilineda", tavaliselt kaasneb siis ka kasvuspurdi hilinemine ja lihaskonna tagasihoidlik areng. Koos "lapseliku" välimusega võib ka häälemurre olla suhteliselt hiline. Iga konkreetne juht on siiski eripärane ja seda tuleb individuaalselt hinnata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.