Türeotoksikoos difuusse struumaga 14.02.18 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Peale lapse sündi lõi välja kilpnäärme ületalitlus. Näitajad olid väga kõrged. Tiotili ravi hakkas nädalaga mõjuma. Alustasin 4 tabletiga. Täna võtan 1 tableti. Kõik oli hea, kuid viimasel ajal tunnen tõsist väsimust jälle. Jõudu on, süda ei tao kiirelt, aga just see, et hommikul ärgates juba selline tunne, et läheks uuesti magama. Aga eelmine vereproov olla minu endokrinoloogi arvetes juba näidanud kerget alatalitlust? Millest see nüüd siis? Analüüsi vastuselt näen ainust kõrvalekallet IgG, mis on 1,97. Kas see väsimus ja kerge alatalitlus on normaalne ravifoonil? Arst mainis küll, et seda võib ette tulla ja siis tuleb mingit hormooni juurde anda vms, aga et Tiotili tuleb võtta pikemat aega.
Muidugi teen ka päris tõsiselt sporti. Olen treeninud kiiruisutamist ja suusatamist ning võtnud osa ka mõnest maratonist. Mida Teie ütlete, kas sporti tohib teha või pigem mitte? Endokrinoloog ütles, et pigem tagasihoidlikult, aga perearst ütles et tohib teha ja osaleda spordiüritustel ja et kui ei jõua, siis tuleb rajalt ära tulla. Aga füüsiliselt ma olen jõudnud ja plaan siiski osa võtta Tartu Maratoni poolmaratonist.
Aga praegu teeb murelikuks see väsimustunne. Ja ma ei saa aru, kas see tuleb nüüd haigusest või spordist või hoopis sellest, et toidan last (10 kuune) rinnaga öösiti mitmel korral ja see on lõpuks kurnanud.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Eks see väsimus tuleb kõigest kokku - nii ravi foonil tekkinud kergest alatalitlusest kui ka magamata öödest ja rinnaga toitmisest. Sporti võite siiski jõudu mööda teha ja nagu ütles perearst, tuleb lihtsalt oma keha kuulata ja mitte üle jõu pingutada. See, et tiotiili mõjul teatud ravifaasis juba kerge alatalitlus tekib, on üsna sageli esinev nähe. Siis lihtsalt vähendatakse tiotiili annust või lisatakse tõsisematel juhtudel väike annus sünteetilist kilpnäärmehormooni - L-türoksiini. Igaks juhuks võib järgmisel korral, kui analüüse teete, lisada kilpnäärme hormoonanalüüsidele ka kliinilise verepildi ja mõned olulisemad biokeemilised näitajad, et mistahes muud väsimuse põhjused välistada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.