Kaelal horisontaalne paistetus 22.11.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tütrel viimasel ajal kaelale tekkinud horisontaalne justkui õrn paistetus kõrisõlmest allpool. See on nagu oleks õhuke salliriba naha all. Vähe märgatav, aga seda varem pole olnud. Lisaks vaevab muidu sportlikku ja aktiivset tüdrukut väsimus, tujutus (suur osa kindlasti murdeeal).
Mul endal oli samas vanuses joodipuudus, mida leevendati jooditablettidega ning on olnud rasedusjärgne kilpnäärme alatalitlus, mis tänu hormoonravile taandus umbes aastaga.
Sama tüdruku vanemal õel (minu tütrel) on diagnoositud autoimmuunne türeoidiit, kuid talitlushäireid õnneks ei ole ja ei pruugi kunagi tulla. Aga mul on süümepiinad - äkki olen temagi puhul murdeeas midagi olulist maha maganud?
Mida teha selle 14-aastasega? Kas perearstile (tüdruk ise on kategooriliselt selle vastu, et arsti juurde minna ja ma ise olen püüdnud mitte liigselt muretseda ja kaela uurida)? Või piisab esialgu nt mingist joodilisandist?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Võimalik, et ka Teie nooremal tütrel on krooniline autoimmuunne türeoidiit nagu vanemal tütrel ja Teil endal.
Jood siin ei aita, sest see probleem ei teki joodipuudusest, vaid on immuunsüsteemi pärilik iseärasus.
Tütar tuleks ikkagi perearsti juurde meelitada ja teha seal vereproov. Lisaks ei teeks paha kilpnäärme ultraheliuuring (ehk tütar nõustuks sellega, kui perearst saatekirja annab). Autoimmuunne türeoidiit manifesteerub puberteedieas ja mõnikord tekivad hormonaalsed nihked juba varakult. Vanema tütre osas võin Teid rahustada - kui hetkel on tal hormoonanalüüsid korras, siisa ei olnud suure tõenäosusega midagi teisiti ka puberteedieas.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.