Maovähendusoperatsioon 17.04.17 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere! Olen äsja 18 saanud neiu. Mind on terve elu vaevanud kaaluprobleemid. Olen olnud toitmisnõustaja jälgimise all, tellinud toitumiskava ja kasutanud enda teadmiseid toitumise kohta. Olen käinud ka väga pikalt rühmatreeningutes, vesivõimlemises ja ka jõusaalis. Tulemus on olnud ajutised ja kaal on alati tagasi tulnud veel suuremana kui ta enne oli. Maovähenduse olen jätnud nn. viimase võimaluse hulka. Minu KMI on hetkel 39. Kaaluga on kaasnenud mul ka liigeseprobleeme. Tunnen, et nüüd on käes nö. see viimane võimalus. Kaalulangetamisprotsess on mõjunud kurnavalt ka minu vaimsele tervisele, sest kaalunumbri suurenemine taas teeb kurvaks. Minu kõige suurem küsimus seisnebki sellest, et millest tuleks alustada, et haigekassa taustaks minu operatsiooni? Kas tuleb minna perearsti juurde? Mis perearstist edasi? Kas perearst on kohustatud andma saatekirja? Infot ma kuskilt ei leidnud selle kohta, kuidas peaksin alustama ja mis arste külastama. Jään väga Teie vastust ootama!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Jah, alustada tuleb perearstist. Kui rasvumisest tingitud tõsisemaid terviseprobleeme ei esine, siis on bariaatriline lõikus näidustatud alates kehamassi indeksist 40. Perearst suunab edasi bariaatrilisi operatsioone tegeva kirurgi vastuvõtule, kes tutvustab juba konkreetselt lõikusmeetodeid, võimalikke lõikuse tüsistusi, lõikuseks ettevalmistust jne. Perearst pole millekski kohustatud, kuid arvan, et tõsise mure korral ta peale esmast tervisekontrolli saatekirja siiski annab. Kindlasti on vaja välistada söömishäire esinemine, sest seda lõikus terveks ei ravi. Järjekord haigekassa poolt tasustatud lõikusele on 1,5-2 aastat. Kindlasti tuleb meeles pidada, et sõltuvalt lõikuse metoodikast, on hilisemas elus kogu aeg vaja võtta toidulisandeid, pidada dieeti ja käia regulaarselt kontrollis.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.