Men2A 13.05.15 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,Olen 41, Sooviks naisega last saada, aga mul on MEN2A tüüpi kilpnäärme kasvaja, pahaloomuline, kas ja kuidas saaks säästa last maksimaalselt selles?Kui suur protsent on geenidega see lapsele pärandada?Kas lapse sugul on ka mingit olulist rolli?Kas Spermat Ravida Ei saa kuidagi ennem viljastamist?või mingit muud varianti?Kui Kaua See Laps Üldse Elaks?Ja Mis Riskid veel On?Kaua Ma Ise Võin Veel Elada?KAUA?Või Pigem Mõned Aastad?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Risk anda edasi MEN2A oma järglasele on 50:50 (tegemist on autosoom-dominantse pärandumisega). Kui teame ette, et üks vanem on mutatsiooni kandja, saab lapsele juba paariaastasena teha geeniuuringu ja selgitada, kas ta on mutatsiooni pärinud või mitte. Kui mitte, on kõik hästi ja laps jälgimist ei vaja. Kui on pärinud, ootab ees eluaegne jälgimine ja suure tõenäosusega kilpnäärme eemaldamine eelkoolieas. Lapse sool siin rolli ei ole. Spermat ravida ei saa.
Kui sünnib mutatsiooni kandev järglane ja kõik uuringud saavad tehtud õigeaegselt, ka kilpnääre õigeaegselt eemaldatud, on tal suur tõenäosus elada 60-70 (mõnikord isegi 80) aastaseks. Küll on tal omakorda oht mutatsioon oma järglastele pärandada. Kui laps mutatsiooni ei kanna, siis ta seda ka oma järglastele ei päranda.
Kui kaua Teie elate, on mul Teid ja Teile tehtud uuringute andmeid nägemata võimatu öelda. Pigem mõned kümned aastad.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.