Hooti esinev kõrge vererõhk 15.05.14 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

3.5 kuud tagasi oli kõrge palavikuga gripilaadne haigus, mis kestis paar päeva, 2 nädalat sellest hiljem tekkis kerge tasakaaluhäire koos jätkuva väsimusega.
2.5 kuud tagasi algas kiire südamekloppimine, suure ehmatuse peale kutsusin kiirabi, kohale jõudes oli pulss märgatavalt alanenud, sellest hoolimata mõõdeti rõhk 170/100 pulss 110, tehti rõhkualandav süst.
paar päeva hiljem kordus see taas, rõhk oli veidi kõrgem.
perearst saatis essentsiaalse hüpertoonia diagnoosiga kardioloogile, kes määras raviks nebilet 5mg päevas.
1.5 kuud tagasi tehtud holter (ekg ja rr) olid korras, koormustest ka.

samas mured vererõhutõusuga jätkuvad. eranditult tulevad need hood peale puhkeseisundis, kas hilisõhtul või öösel. rõhk nebileti foonil 110/60 kandis, pulss puhkehetkel alla 50. tõuseb aga suhteliselt etteteatamata ~160 peale, pulss nii 80-110. tavaliselt kaasneb sellega peavalu ja iiveldustunne. kui aga rõhk hakakab paari minuti pärast alla tulema, algab üle kere värin, mis kestab paarkümmend minutit.
enamasti on 1 hoog päevas ja siis paar päeva vaikust, eile oli aga 3 järjest pluss veel öösel.

perearstiga viimasel konsultatsioonil pakkus ta välja 2 varianti, ärevushäire või neerupealiste haigus.
Pikkus on mul 182, kaal oli haiguse alguses 104, nüüdseks 93, plaanis alla 80 saada, tempoga ca 1 kg nädalas.
Hetkel võrdlemisi kolesterooli- ja soolavaene dieet, alkoholi ei tarvita, ei suitseta.

Küsimus oleks, et kas nende andmete põhjal oleks ainest endokrinoloogile?
Kuidas edasi toimida? Kas tasuks välistada harvaesinev feokromotsütoom?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kuigi ärevushäire esineb palju sagedamini kui feokromotsütoom, võiks viimase peale nn. hoosümptomaatika esinemisel siiski alati mõelda. Kui ka perearst nii arvab, võiks ta Teid tõepoolest endokrinoloogile suunata.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.