Kilpnäärme radiojoodravi või operatsioon? 11.11.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere.
Olen 50-aastane naine ja käinud nüüd endrokrinoloogi vastuvõtul juba 2 aastat. Kilpnääre on KT uuringul suhteliselt ühtlase struktuuriga. Istmus on 2 cm, parem sagar 3,2x3,5x8,5 cm,vasak sagar 4x3,3x7,2 cm. Kogu maht 96 ml. Märkimisväärset trahhea kompressiooni ega deviatsiooni ei ole. Ulatub incisura jugularise kõrgusele, retrosternaalsele ei ulatu. Lümfadenopaatiat ega vedelikukogumeid ei ole. Süljenäärmed ii.
Tänaseni olen võtnud Thyrozoli. Ja küsimus nüüd selline, et kas radiojoodraviks on minu kilpnääre liialt suuremahuline või tuleb see siiski kõne alla? Imelik muidugi see, et seda varianti alles nüüd mulle pakuti! Või on siiski minu puhul ainuke otsus operatsioon? Mis on Teie arvates õigem variant?
Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui joodi neeldumine kilpnäärmesse on piisav, tuleb radiojoodravi kindlasti kõne alla. Kilpnäärme maht on tõepoolest suur ja ühest radiojoodravi korrast ei pruugi piisata norm- või püsiva alatalitluse ning kilpnäärme olulise mahulise vähenemise saavutamiseks, kuid ka väiksemamahulise näärme korral saavad u. 10% patsientidest radiojoodravi korduvalt. Seega võtab radiojoodravi toime saabumine oluliselt rohkem aega (korduvat joodiannust ei anta varem kui poole aasta möödudes). Lõikus lahendab probleemi loomulikult ühe päevaga, kuid üldnarkoosil ja lõikusel on omad riskid.
Teile sobiva ravimviisi leiate erinevate ravimooduste kõiki aspekte oma raviarstiga läbiarutades. Lähenemine Teie probleemidega patsiendile peabki olema individuaalne.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.