Kas on võimalik varane puberteet 7a tüdrukul? 04.01.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Mul on juba väga pikka aega mure oma noorema tütre pärast. Ta on 7aastane, aga tema näonahal on üsna aknele sarnanev lööve juba pikka aega. Laubal tukajuuste all on pidev vinniline lööve. Lisaks tekib aegajalt näkku korralik mädapeaga vinn, mis paraneb hulk aega ja mõni on suisa armi jätnud (me ei ole neid puutunud, ise paranevad). Lisaks on tal juba ca 2 aasta vältel olnud juuksed väga rasvased, pesema peab minimaalselt 2 korda nädalas, muidu näeb ikka kole välja. Juustel on ka halb lõhn.
Probleeme on ka tema suhtlemise ja käitumisega. Ta on äärmiselt kinnine, kiuslik, trotslik ja käitub vahel üsna arusaamatult (näiteks koju jõudes tahan kallistada ja küsida, kuidas sul läinud on, aga tema jookseb nuttes teise tuppa. Mõni hetk hiljem naaseb poolhäbelikult, aga rõõmsa näoga, kuid ei räägi juhtunust). Vanema õega on äärmiselt terav ja valjuhäälselt skandeerib, kuidas ta vihkab teda ja kuidas õde on tobe jms. See kinnisus ja halb käitumine on ka kuidagi tsükliline, on ka perioode kus ta on üsna tavaline rõõmsameelne ja jutukas. Samas võib see lahe periood arusaamatul põhjusel lõppeda ja hakkab jälle nö vaikiv ajastu. Käitumiselt on ta muidu pigem täiskasvanulik, kui välja arvata selline arusaamatu titelik käitumine aegajalt.
Olen temaga käinud lastepsühhiaatril, lastepsühholoogil. Ei ole tuvastatud midagi. Arengult on ta normaalne, st kuskilt muidu kõrvalekaldeid pole. Koolis läheb tal väga hästi, saab vaid kiita. Õppetöös on õpetaja sõnul tugevamate hulgas. Koolis kunagi ei vaidle, ei mossita, teeb kõik mis palutakse, on rõõmus, sõbralik jne - ühesõnaga kõike seda, mida kodus ei ole.
Kogu see olukord on nii kurvastav. Kas selline käitumine, akne, rasused juuksed võivad olla tingitud nn varasest puberteedist või hormoontasakaalu kõrvalekalletest? On meil mõtet näiteks endokrinoloogil teda kontrollida lasta? Muid puberteedile viitavaid ilminguid (rinnad, karvad vms) ma märganud ei ole. Tüdruk on muidu pikka kasvu (140 cm), aga tema vanem õde oli selles vanuses veel pikem ja nii mina kui lapse isa oleme ise ka pikad.

Tänud vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Puberteedi algusest annab tütarlastel märku kõigepealt rinnanäärmete areng (nibud tumenevad, võlvuvad esile, hakkab kujunema rind), siis ilmub karvakasv häbemele ja kaenlaalusi, peale seda on oodata menstruatsiooni. Puberteediga võib kaasneda juuste rasvasus ja akne, kuid ei pruugi. Seega pole viimased puberteedi tunnusmärgid. Võimalik, et lapsel on lihtsalt probleemid nahaga ja võib-olla võib abi saada nahaarstilt. Käitumist ei oska kommenteerida. Minu arvamus on pigem, et varase puberteediga antud juhul tegemist ei ole, kuid ma ei ole siiski lasteendokrinoloog.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.