Kilpnääre, hormoonid ja ärevus 22.01.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, olen Teile varem kirjutanud seoses kilpnäärme alatalitlusega ja ärevushäire ja haigustekartuses osas. Teema läheb küll naistehaiguste valdkonda, aga siiski küsin Teilt. Kuna suurem osa arste läbikäidud ja ärevus ikka ei taandu, siis nüüd arvan, et asi on naissuguhormoonides. Naistearsti juures olen korduvalt käinud, ultraheli on tehtud enne ja pärast päevi, pap-test korras. Enne päevi tekib PMS ja ärevus ja hirm. Arstid ütlevad, et pole vaja hormoonanalüüs teha, see ei anna midagi. Aga kuna hirm nii suur, siis tegin ise - tsükli 3. päeval östrogeen 0,64 ja 6 päeval progesteroon 0,93 ja 15. päeval 4,33. Tsükkel 28-30 päeva ja regulaarne, paar päeva enne hästi-hästi vähe määrib. Tegin analüüsid, kuna kartsin, et hormoonid täitsa paigast. Kas sellised näitajad põhjustavad mulle ärevust ja hirmu, kas on hullu haigust? Mis pean tegema, et ei teeks ise igasuguseid analüüse, saan ärevuse ravi 4 aastat. Kas teistel ka sellised näitajad sellisel tsükli ajal või on minu organism kahjustunud?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie naissuguhormoonid on täiesti korras, progesterooni tõus tsükli II faasis näitab ovulatsiooni toimumist ja seega on tsükkel täisväärtuslik. Ärevuse vastu leevenduse leidmiseks soovitan pöörduda psühhiaatri või psühholoogi vastuvõtule.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.