Kilpnäärme tsüst ja sõlmed 11.01.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Mõned päevad tagasi hakkas kael valutama ja avastasin kaelalt muna. Läksin perearstile, kes ütles, et kui mul pole mandlid opereeritud, siis tulevadki igasugused põletikud ja kirjutas Klacidi. Ei saanud sellest vastusest südamerahu ja Mustamäe erakorralise selgus, et kilpnäärme paremas sagaras mitmekambriline, vaheseptidega tsüstjas moodustis ca 4.0 X 2,5X3,4 c suurusga ja ca 16 kuni 17 mi mahuga, mille sisaldis inhomogeenne. Arvamus oli, et paremas sagaras tõenäolise hemorraagiaga tüsistunud mitmekambriline tsüst.
Kas pean väga muretsema? Hormoonide tase oli normis, kuigi veri oli näidanud väikest põletikku. Andke palun teada oma arvamus. Olen väga mures, ei saa öösel ega päeval magada ja ei suuda midagi teha. Uus arstiaeg on jaan lõpus. Kas vahepeal ei või midagi hullemaks minna? Kas on mingit võimalust, et pääsen opist?

Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Tegemist on tõenäoliselt järsku suurenenud kilpnäärme tsüstiga, mis kapslit venitades teeb ka veidi valu. Kindlasti on vajalik ultraheli kontrolli all tsüstist proovi võtmine, et välistada pahaloomulisus. Tavaliselt on sellised muutused siiski healoomulised, kuid spontaanselt kaduma ei kipu. Tabletiga neid ravida ei saa ja kui tsüst mõne aja möödudes mahult ei vähene, on lõikus tõenäoline lahendus. Mingit erakorralist katastroofi lähinädalatel siiski karta ei maksa. Endokrinoloog korraldab kõik vajalikud uuringud ja peagi on selgus käes.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.