Veresuhkru normväärtus 09.08.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere, ma ei saa aru, palju on normaalne veresuhkur. Kirjutatakse 5,5 siis 6,0 ja täna lugesin, et võib olla tühja kõhuga kuni 6,5! Mul mõõdeti tühja kõhu peale veenist 6,1 ja perearst ütles et see on normis??? Ei ole ju? Mida ma tegema pean? Öeldi, et olge magusaga ettevaatlik ja kõik. Ma ei usu, et seda asja peab nii jätma...

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Rahunege ja laske oma vereproovi vastuse normis või mittenormis olekut ikka arstil hinnata! Ei ole kõik päris nii lihtne ja iga kingsepp jäägu ikka oma liistude juurde.
Tõenäoliselt on arusaamatus tekkinud sellest, et veresuhkru normväärtused tühja kõhuga näpuotsaverest s.t. kapillaarsest täisverest (tehakse glükomeetriga) ja veeniverest s.t. venossest plasmast (tehakse veeniverest) on erinevad - täisvere normid 3,3-5,5 mmol/l, plasma normid 3,1-6,4 mmol/l. Viimastel aastatel mõõdavad uuemad glükomeetrid samuti plasmaväärtusi ja seega tuleb iga glükomeetri puhul kindlasti selgeks teha, kuidas mõõtmine toimub ja millised on vastavalt normväärtused.
Arvan, et Teie perearsti ütlustes pole põhjust kahelda.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.