Ebamugavustunne kurgus 07.02.11 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Novembikuus käisin perearstil kaebusega, et ebamugavustunne (klomp)kurgus, harvad köhimised. Suuremal köhimisel tahab tekkida okserefleks. Saadeti kurguarstile, kaks nädalat erinevaid antibiootikume - köhimine vähenes. Suured tabletid ei taha kurgust alla minna.
Saadeti kilpnäärme ultrahelisse, avastati et kilpnääre on sileda kontuuriga ebahomogeense ehhostruktuuriga, on tihenemised-ebaspetsiifilised muutused :
Mõõtmed P: 2,2 x 1,6 x 5,1 cm ; V: 1,9 x 1,8 x 5,3 cm
Istumus: 0,4 cm
Üldmaht : 18,7 ml

Edasi endokrinoloogile : vereanalüüs TSH 0.84 mU/l ja
TPO antikehad 49,3 lU/mL (Näitajad nagu normi piires)
Arsti Vastus: Testides eutüreoos, markeerimiseks sobilik türeoidiit, ravi ei vaja, kuid TSH kordus 1/2 kuni aasta pärast.

Küsimus: endiselt on ebamugavustunne kurgus ja tablettide neelamisel (eriti just suurte) raskused. Kas tõesti mingit ravi ei ole tarvis ja klomp taandub iseenesest või on mingi muu probleem. Ei teagi, kuidas edasi käituda.

lgp. A. V.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kilpnääre on tegelikult täiesti normisuurune (meestel maht normis kuni 25ml) ega tohiks küll ühegi tableti liikumist neelus takistada. Kas süüa saate normaalselt? Näiteks leivatükk ei jää kurku kinni? Kui probleem tekib ka tahke toidu neelamisel, tuleb ära teha söögitoru ja mao endoskoopiline uuring ning nõu pidada nina-kurgu-kõrvaarstiga. Hormoonid on korras, antikehade tiiter üksnes minimaalselt tõusnud ja ultraheliuuringul kilpnäärmes sõlmi ei ole - selline kilpnääre küll mingeid vaevusi ei põhjusta ega ravi ei vaja.
Kilpnääre ei ole ka köha põhjustaja. Seda võivad teha teatud liiki vererõhuravimid, allergia, mao- või krooniline kopsuhaigus. Soovitan oma probleeme veelkord perearstiga arutada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.