Kas peaks käima kilpnäärme uuringul? 01.06.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tekkis küsimus, kas võiks käia kilpnäärme uuringul. Otseseid kaebusi ei ole. Kuid natuke on kahtlusi tekitanud see, et menstruatsioon on mul olnud küll juba viis aastat, kuid pole siiamaani hakanud korrapäraselt käima. Põhimõtteliselt võib öelda, et päevi jääks nagu vahele, tsükli vahe on tavaliselt 2 - 3 kuud, vahel võib- olla rohkemgi. Ka kaal on viimastel aastatel tõusnud, mitte küll õnneks väga kõrgele. Rasvaprotsent mõõdeti 33 %. Alla pole seda saanud, kuigi toitumist korrigeerinud. Kuid siin võivad olla ka muud põhjused: vaimset tööd on palju, liikumist vähe ning stress. Ka suguvõsas (nii emal, vanaemal, vanaema õel, vana-vanaemal) on esinenud kilpnäärmehaigusi (sõlmed/ kasvajad). Emal läks pärast lõikust ainevahetus väga aeglaseks. Kui palju see uuring maksta võiks (olen keskkooliõpilane) ja kuhu Tallinnas peaks pöörduma?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan pöörduda ikka esmalt oma perearsti poole, kes võib ära teha ka esmased kilpnäärmeuuringud. Arvan siiski, et tsükli ebaregulaarsus on Teie vanuses veel normi variant ja kui kaal on normis, ei peaks Te keha rasvaprotsendi pärast liigselt muretsema (selle mõõtmine nn- kaudsete meetoditega on väga ebausaldusväärne).
Tervitades,
dr. Anu ambos.