Rasedus, õhupuudus ja südamepekslemine 13.05.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 25+ nädalat rase ja umbes kuu tagasi hakkas mind vaevama õhupuudus, st mingil suvalisel ajahetkel ei saa ma piisavalt õhku kätte ja pean selleks sügavamalt hingama, vahel ka ohkama ja ka haigutama ajab. Rääkisin murest ämmaemandale ja ta küll ütles, et rasedusega võibki kaasneda selliseid asju, kuid kuna eelmise raseduse ajal sellist asja ei esinenud ja mul kunagi kooli ajal diagnoositi kilpnäärme hormoonide talitluses häireid, täpselt kahjuks ei meenu, kas oli üle- või alatalitlus (u 10-15 a tagasi, sain u poole aastaga kontrolli alla ja rohkem pole esinenud), siis soovitas ta mul ka perearstiga rääkida. Perearst tegi vereanalüüsi uurimaks kilpnääret ja analüüsi vastused olid järgmised: TSH - 0.805 mU/l ja FT4 - 11.2 pmol/l. Lisaks kuulas ta ka mu südant, mis lõi liiga kiiresti. Edasi suunas tegema EKG-d ja seal sain vastuseks - Sinus tachycardia - Freq.: 109/min. Ilmselt on see kõik tingitud rasedusest, kuid kuna enne pole südame puperdamist esinenud, siis nüüd ongi mure, et kas need näitajad on suht normi lähedased? Ja kas piisab, kui väldin rahmeldamist ja tormamist, ehk siis jätkaksin oma tegemisi rasedusajal väga rahulikult? Või peaksin pöörduma veel eriarstile/tegema korduvaid analüüse/EKG-d? Ega mu kiiresti tuksuv süda lapsele midagi ei tee ja kas võin ikka ise sünnitada? Tänud ette!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie kilpnäärmehormoonid on täiesti korras ja seega pole kilpnääre südamekloppimise ja õhupuuduse põhjuseks. Arutage probleemi oma perearstiga. Ega lisaks südamekloppimisele pole tekkinud vererõhutõusu? Turseid? Kas hemoglobiini näit on korras (rasedate sage mure on verevaegus)? Rahmeldamist võiks tõepoolest vältida ja mõõdukast südamekloppimisest lapsele ohtu karta ei ole. Siiski võiks perearstiga praegu raseduse lõpuni tihedamat kontakti hoida.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.