Öine kõrge veresuhkur lapsdiabeetikul 07.04.10 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu poeg on värske diabeetik, alles 3 kuud. Saime haiglast kaasa teadmise, et kui õhtul (kl 21 enne viimast oodet) on veresuhkru näit alla 6, siis peab sööma topeltkoguse õhtuks ettenähtud toitu ehk siis meie puhul 2 x 27 süsivesikut. Ei tegelenud varem öiste mõõtmistega, sest päevased olid väga ilusad (üldiselt 3-7), imestasin arstil, kust see glükohemo 6,5 saadi. Nüüd otsustasin teha kontrolli mõttes öiseid mõõtmisi (kell 1-2 öösel) ja tulemused olid jahmatavad, kord sain 14, siis 15, siis 10,9. Just põhjuseks, et viimane mõõtmine oli olnud madal ja siis ma olin andnud vastavalt sellele palju süüa. Kui andsin 40 süsivesikut, sain öiseks tulemuseks 9,0. Ja ega ei teagi, kas ka see on piisavalt normaalne öise jaoks.
Eile katsetasin teistpidi, andsin ainult 27 süsivesikut õhtuse 6,3 näidu peale. Keskööl igaks juhuks kontrollisin, oli 4,9 ja andsin igaks juhuks veel sepikut ja lonksu juua. Kuidas saada öised suhkrud normi, et oleks sama stabiilne kui päeval? Kas on mingi alus anda lapsele õhtul tõesti topeltkogus? Mina seda ei näe. Kas just õhtul peaks hoiduma rangelt magusatest asjadest, isegi kui veresuhkur on 2,9? Sest tundus, et isegi kakao pole ööseks hea (kuigi grammid on kõik mõõdetud ja kakao peaks andma 20 sv). Ravimitest nii palju, et laps kaalub 21,5 kg ja saab Novomixi hommikul 4 ja õhtul 4 ühikut. Õhtuse lisaühiku (enne oli 3) lisasin paar päeva tagasi omal algatusel, sest ei tahtnud näha glükomeetril öösel 14-15 näitu.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Ma ei ole kahjuks lastediabeedi spetsialist, vaid tegelen täiskasvanutega. Siiski arvan, et Teie pojale pole õhtune topeltports vajalik. Kui veresuhkur on õhtul alla 6 mmol/l, võiks anda lisaks tavalisele ootele pigem 10g aeglaselt imenduvaid süsivesikuid (üks viil sepikut juustu, vorsti või kohupiimaga). Kui veresuhkur on 6-8 mmol/l, ei ole mingit lisa vaja.
Lastearst tõenäoliselt kardab öiseid hüposid, sest laps magab sügavalt ega pruugi öösel hüpotundest ärgata.Oluline on ka õhtupooliku füüsiline koormus. Kui laps on peale õhtusööki toas ega rahmelda liialt, ei tohiks hüpot öösel kergesti tekkida.
Kui veresuhkur on alla 3,5, võib ikka magusat anda (ka õhtul). Insuliini annus on lapse vanust ja kaalu arvestades üsna adekvaatne. Lisaks on lapsel suhkurtõbi diagnoositud alles hiljuti ja nii on tal säilinud veel ka oma insuliinitootmist, mis küll tulevikus tasapisi hääbub.
Mis puutub öiste veresuhkrute stabiilsusesse, siis eks see ole saavutatav ikka katse-eksituse meetodil. Iga laps on eripärane ja kindlaid reegleid siin ei ole. Abiks on enam-vähem kindel päeva- ja toitumisreziim. Arvan, et olete õigel teel ja soovin edasiseks edu ja jõudu!
Tervitades,
Anu Ambos.