väsimus 13.07.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

30 aastat tagasi opereeriti minul mürgine kilpnääre, mille tagajärjel tekkis mul kilpnäärme aalatalitus. olin tol ajal 3 aastat grupi peal kuna oli kahjustunud vegetatatiivne närvisüsteem ja tervis ei taastunud varem. Tarvitan praegu L-Thvroxin1 100 mg. 1tbl. päevas ja lisaka sellele Propanoli 4o mg. 1tbl. südame kloppimise vastu. Kilpnäärme vereanalüüsid on korras. Aasta olen tarvitanud ka kõrgenenud vererõhu vastu Atacand 16 mg 1 tbl. ja Presid 5mg. 1 tbl. Nüüd 2 kuud tagasi tekkis ärevushäire mille vastu võtan Citalex 20 mg. 1tbl. Kuid kõik need 30 aastat on mind kimbutanud füüsilise väsimuse hood ( 2-3 nädalat) ja just suvekuudel. Olen alati olnud sel ajal haiguslehel sest ma ei ole suuteline midagi tegema. Nad tekkisid peale kilpnäärme operatsiooni. Nüüd samuti ka närvidest võib see tingitud olla, kuid olles tarvitanud Citaleci kuu aega võiks see väsimus nagu kaduda. Olen rääkinud sellest nii perearsti kui endokrinoloogiga ja ma ei ole vastust sellele küsimusele saanud. Mõni arvab et päikesest, kuid ma ei käi päevitamas. Olen võtnud sel ajal Dopelt-Herzi nagu läheks siis pika peale väsimus ära. On tehtud kõik proovid väsimuse ajal kõik on korras, ka südameuuringud. Oskate Teie mulle öelda kas see väsimus võib olla seotud ikkagi kilpnäärme ja hormoonidega ja kui on kas on sellest väsimusest lootust üldse vabaneda. Pensionini on paar aastat ja sooviks nagu veel sinnani vastu pidada ilma lehel olemata. Olen õpetaja ja võibolla on see väsimus närvisüsteemist. Tänan Teid vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teie kilpnäärmehormoonid on asendusravi foonil korras, ei ole väsimus seotud kilpnäärme alatalitlusega.
Kindlasti tuleks üle vaadata vererõhu ravi. Arvan, et propranolooli asemel oleks parem võtta Betaloc zoki (ühtlasema toimega prolongeeritud preparaat). Raviga peaksid vererõhu väärtused olema normis s.t. 140/90 mmHg ja madalamad.
Kui olete õpetaja, ei mõista, miks väsimus Teid just koolivaheajal kimbutab. Loogiline oleks väsida talveperioodil, kui on pingeline töö või kevadel õppeaasta lõpuks. Pigem kaldun arvama, et tavalise töö- ja elureziimi muutus suvel aitab väsimusele kaasa ja sellel võivad olla psühholoogilised põhjused.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Uneapnoe ja kortisool

Kas uneapnoega võib kaasneda kortisooli taseme tõus? Inimesel on aastaid väsimus. Üldvereproovid korras muidu.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tavaliselt mitte. Väsimus on põhjustatud kroonilisest magamatusest ja hapnikupuudusest. Cushingi haigus (hüperkortisoleemia) on harv tõbi, millel otsest seost uneapnoega ei ole. Sel juhul on ...

Loe edasi

Suur väsimus

Väsimus vaevab juba 2012 suve lõpust. Algul oli vahelduvalt, kergem ja raskem päev. Püüan hoida oma elurütmi, aga see muutub juba nagu sunnitööks. Õhku ei ole, ainevahetust nagu polekski.
Tegin ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt on tegemist kilpnäärme alatalitlusega, mille tõttu on Teile määratud ka asendusravi L-türoksiiniga. Kui asendusravi foonil on kilpnäärmehormoonid korras (nagu aru sain, saate ravi ...

Loe edasi

kilpnäärme alatalitlus

21 aastasel neiul avastati 3kuud tagasi kilpnäärme alatalitlus ,siis oli TSH 6,.. sel nädalal antud analüüs näitab TSH 3,2 (hemoglobiin 127) Oleks nagu normis , aga on pidev väsimus, kas see võib olla ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
TSH 6 mIU/l viitab tagasihoidlikule algavale kilpnäärme alatalitlusele, mida noortel viljakas eas naistel küll ravitakse, kuid mis ei põhjusta tegelikult mingeid vaevusi. Teie väsimus ei ...

Loe edasi

suvine väsimus

Vabandan unustasin nende suviste väsimus hoogude juurde lisamata, et sel aja on käed ja jalad külmad ning higised
ja kätes on värin. Tänan.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tänan täiendava info eest. Eelnev vastus jääb kehtima.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

väsimus

Kas kilpnäärme alatalitus võib põhjustada ka liigset väsimust. Olen 24 aastane ja kogu aeg nii väsinud. Vereproovist selgus, et mul on tegu kilpnäärme alatalitusega.
Kui suur on kõige kõrgem TSH ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, kilpnäärme alatalitlus võib põhjustada väsimust. Samas on väsimus väga levinud vaevus, mis võib esineda praktiliselt iga tõsisema tõve puhul. Arutage seda oma raviarstiga!
Kõige ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: