väsimus 13.07.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

30 aastat tagasi opereeriti minul mürgine kilpnääre, mille tagajärjel tekkis mul kilpnäärme aalatalitus. olin tol ajal 3 aastat grupi peal kuna oli kahjustunud vegetatatiivne närvisüsteem ja tervis ei taastunud varem. Tarvitan praegu L-Thvroxin1 100 mg. 1tbl. päevas ja lisaka sellele Propanoli 4o mg. 1tbl. südame kloppimise vastu. Kilpnäärme vereanalüüsid on korras. Aasta olen tarvitanud ka kõrgenenud vererõhu vastu Atacand 16 mg 1 tbl. ja Presid 5mg. 1 tbl. Nüüd 2 kuud tagasi tekkis ärevushäire mille vastu võtan Citalex 20 mg. 1tbl. Kuid kõik need 30 aastat on mind kimbutanud füüsilise väsimuse hood ( 2-3 nädalat) ja just suvekuudel. Olen alati olnud sel ajal haiguslehel sest ma ei ole suuteline midagi tegema. Nad tekkisid peale kilpnäärme operatsiooni. Nüüd samuti ka närvidest võib see tingitud olla, kuid olles tarvitanud Citaleci kuu aega võiks see väsimus nagu kaduda. Olen rääkinud sellest nii perearsti kui endokrinoloogiga ja ma ei ole vastust sellele küsimusele saanud. Mõni arvab et päikesest, kuid ma ei käi päevitamas. Olen võtnud sel ajal Dopelt-Herzi nagu läheks siis pika peale väsimus ära. On tehtud kõik proovid väsimuse ajal kõik on korras, ka südameuuringud. Oskate Teie mulle öelda kas see väsimus võib olla seotud ikkagi kilpnäärme ja hormoonidega ja kui on kas on sellest väsimusest lootust üldse vabaneda. Pensionini on paar aastat ja sooviks nagu veel sinnani vastu pidada ilma lehel olemata. Olen õpetaja ja võibolla on see väsimus närvisüsteemist. Tänan Teid vastuse eest!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teie kilpnäärmehormoonid on asendusravi foonil korras, ei ole väsimus seotud kilpnäärme alatalitlusega.
Kindlasti tuleks üle vaadata vererõhu ravi. Arvan, et propranolooli asemel oleks parem võtta Betaloc zoki (ühtlasema toimega prolongeeritud preparaat). Raviga peaksid vererõhu väärtused olema normis s.t. 140/90 mmHg ja madalamad.
Kui olete õpetaja, ei mõista, miks väsimus Teid just koolivaheajal kimbutab. Loogiline oleks väsida talveperioodil, kui on pingeline töö või kevadel õppeaasta lõpuks. Pigem kaldun arvama, et tavalise töö- ja elureziimi muutus suvel aitab väsimusele kaasa ja sellel võivad olla psühholoogilised põhjused.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

kriidiallergia

Nahaarst tuvastas kriidiallergia, olen õpetaja. Kas on võimalik, et suurenenud väsimus on sellega seotud? Tahan väsimuse tõttu päeval magada ja nii iga päev juba mitmeid kuid. Ka puhkuse ajal oli see nii ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ma tõesti ei tea, kuigi pigem arvan, et väsimus ei ole allergilisele reaktsioonile iseloomulik. Arvan, et küsimus on esitatud valel aadressil. Ma ei ole allergoloog, vaid endokrinoloog. Midagi ...

Loe edasi

Uneapnoe ja kortisool

Kas uneapnoega võib kaasneda kortisooli taseme tõus? Inimesel on aastaid väsimus. Üldvereproovid korras muidu.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tavaliselt mitte. Väsimus on põhjustatud kroonilisest magamatusest ja hapnikupuudusest. Cushingi haigus (hüperkortisoleemia) on harv tõbi, millel otsest seost uneapnoega ei ole. Sel juhul on ...

Loe edasi

suvine väsimus

Vabandan unustasin nende suviste väsimus hoogude juurde lisamata, et sel aja on käed ja jalad külmad ning higised
ja kätes on värin. Tänan.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tänan täiendava info eest. Eelnev vastus jääb kehtima.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

väsimus

Kas kilpnäärme alatalitus võib põhjustada ka liigset väsimust. Olen 24 aastane ja kogu aeg nii väsinud. Vereproovist selgus, et mul on tegu kilpnäärme alatalitusega.
Kui suur on kõige kõrgem TSH ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Jah, kilpnäärme alatalitlus võib põhjustada väsimust. Samas on väsimus väga levinud vaevus, mis võib esineda praktiliselt iga tõsisema tõve puhul. Arutage seda oma raviarstiga!
Kõige ...

Loe edasi

TERE

olen 24 aastane naine mul on igapäev madal vererõhk nii 80/50 ,käte värin ja väsimus kas see võib olla tingitud kilpnäärmest?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Mingi eripärane kilpnäärmehaiguse tunnus madal vererõhk küll ei ole, pigem üsna sage nähtus tervete noorte inimeste juures.
Käte värisemine võib olla kilpnäärme ületalitluse tunnuseks. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: