Higihais 10.07.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen 19. aastane noormees ning mul on probleeme higihaisuga. Üldiselt tekivad probleemid tööd tehes, nii kui midagi tegema saan hakata on kohe higi väljas ja see haiseb vastikult. Vastik hais peletab eemale teisi inimesi ning väljas töötades tulevad haisu peale kohale ka putukad, mis on väga häiriv. Tihti juhtub seda ka täiesti niisama olles või siis kui olen just pesemast tulnud ja kõik peaks olema korras, kuid kahjuks mitte. Seetõttu tundub vahel nagu mitte higi ei haiseks vaid hoopis nahas on asi, kuid oma silmade/nina järgi on kõik korras... Võib-olla on midagi valesti toitumises ning oleks vajalik midagi muuta? Kas liigne magus või soolane toit võib higihaisu ebameeldivaks muuta? Olen kuulnud ka midagi süstidest mis aitavad vähendada higistamist mingiks ajaks või mingis piirkonnas, kuid kas on olemas ka mingi moodus kuidas muuta higihaisu või selle koostist vms. ?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Soovitan Teil kõigepealt nõu pidada oma perearstiga ja teha üldine tervisekontroll. Endokriinhaigustest seostub liighigistamine üksnes kilpnäärme ületalitlusega, mida on kerge vereproovi abil kontrollida. Aga on teisigi haigusi, mis higistamist võivad suurendada.
Kui tervisega kõik korras, võib saada abi veeprotseduuridest, antiprespirantidest ja äärmisel juhul Botoxi süstidest, mida tehakse higinäärmeterohkesse piirkonda, näiteks kaenlaalusi.
Higistamine on noorte täiskasvanute probleem, millel enamasti puudub haiguslik põhjus. Iga inimese higil on iseloomulik lõhn, mis on sageli pärilik, kuid muutub teataval määral aastatega. Hügieen ja terved eluviisid on igal juhul abiks.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.