radiojoodravi kilpnäärme ületalitluse korral 27.05.09 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen naine, 55 aastane. Avastati 3 cm sõlm kilpnäärmes. Biopsia näitas, et healoomuline, järgnev kontrastainega uuring, et sõlm aktiivne ja kohe nädala jooksul määrati aeg radiojoodraviks. Miks kiiritus? Miks mitte operatsioon? Kõige enam hirmutab aga see, et kaks nädalat ei või lähedastega kätelda, ligidal viibida, koos magada, lastega tegelda jne. Kuidas ma teistele nii ohtlik olen, aga iseendale öeldakse, et ohutu raviprotseduur??? Mida toob kaasa loobumine ravist?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kas tõepoolest eelistaksite radiojoodravile operatsiooni?
Operatsioon tähendab 3-päevast haiglasviibimist, üldnarkoosi ja võimalikke tüsistusi - häälepaelte parees või kaltsiumi taseme langus (õnneks esinevad need siiski harva). Lisaks arm kaelal.
Radiojoodravi tähendab 1-tunnilist pilokliinikus viibimist, ei mingit narkoosi ega arme. Teie siseorganid saavad umbes sama kiirgusdoosi, kui kogu keha kompuuteruuringul. Kilpnäärmesse kogunev radioaktiivne jood kiiritab aktiivse sõlme rakke ülilühikese lainepikkusega kiirtega, mis väljapoole kilpnääret ei ulatu. Aktiivne sõlm lõpetab töö ja väheneb ka mõõtmetelt. Ülejäänud kilpnääre töötab normaalselt edasi. Kellelegi oma lähikondsetest Te ohtu ei kujuta. Lastega ühes voodis siiki tõepoolest 2 nädalat magada ei soovita ja ka lausa sülle on neid parem sel ajal mitte võtta. Võite vabalt liikuda tänaval ja kasutada ühistransporti, käia tööl.
Ravist loobumine toob kaasa aastate jooksul süveneva kilpnäärme ületalitluse, südamepekslemise (võimalikud rütmihäired), vererõhukõikumised, luuhõrenemise süvenemise jne. Haigus ei ole iseparanev, pigem kaldub progresseeruma ja ükskord on ravida vaja niikuinii.
Soovitan kõik ravivõimalused oma raviarstiga veelkord läbi arutada. Kui tõepoolest eelistate operatsiooni, on tõenäoliselt ka seda võimalik korraldada.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.