kõhunäärmepõletik lapsel 29.10.08 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Kas mumpsi tüsistusena tekkida võiv kõhunäärmepõletik võib lapsel vallandada 1. tüübi diabeedi, kui lapse ema on 1. tüübi diabeetik (rohkem suguvõsas teadaolevalt ei esine)?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kõhunäärmepõletik 1. tüüpi suhkurtõbe esile ei kutsu. Samas võib viirusinfektsioon (mumps) vallandada immuunreaktsiooni kõhunäärme insuliini tootvate rakkude vastu ja kui lapsel on olemas ka vastav pärilik eelsoodumus, võib tõepoolest mõne aja möödudes kujuneda klassikaline 1. tüüpi suhkurtõbi.
Raskekujuline kõhunäärmepõletik võib ka ise insuliini tootvaid rakke hävitada, kuid selleks peab kahjustus olema väga suur või peab kõhunäärmepõletik olema krooniline.
Arutage riske lapse raviarstiga, kes tunneb Teie lapse haiguslugu. Loodan, et saate ammendava vastuse.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.