GGT 30.09.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Palun öelge kui mul on glükoosihäire,GTT tühja kõhga 5,8 mmol/L ja 2h pärast 9,5 mmol/L.Kas see siis ongi juba II diabeet,või on see Diabeedi eelne seisund,mida veel saab korrigeerida,söömisega.Ja kuidas neid Leiva ühikuid arvestama peaks,kust sellekohta lugeda(neti aadress palun).Olen kõvasti ülekaalus,siiani nagu vereshkur korras olnud,aga nüüd sellised näidud.Kuidas ma teada saan palju ma neid leivaühikud süüa võin?Tänan. L.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
GTT alusel on tegemist glükoosi tolerantsuse häirega s.t. prediabeediga. Tõepoolest saab tervisliku toitumise ja eluviisi muutmisega suhkurtõbe kui mitte päriselt vältida, siis oluliselt edasi lükata. Leivaühikuid lugeda pole vaja.
Paar lihtsat reeglit:
1. Loobuge magusast (täielikult!)
2. Püüdke järgneva aasta jooksul vähendada kehakaalu vähemalt 5kg
3. Iga päev 30-60`liikumist vabas õhus (võib asendada tunnikesega basseinis, võimlas või jõusaalis)
Paluge oma perearstil suunata ennast diabeediõe vastuvõtule, kus saate veelgi üksikasjalikumaid näpunäiteid. Diabeediõed töötavad Tallinna kõigis suuremates haiglates (SA PER Mustamäe, Ida-Tallinna Keskhaigla, Lääne-Tallinna Keskhaigla), samuti Eesti Diabeedikeskuses aadressil Tallinn, Sütiste 17. Diabeediõe vastuvõtt on ka Tartu Ülikooli Kliinikumis.
Ärge kindlasti unustage kontrollimast perearsti juures kord kvartalis oma veresuhkrut! Lisaks pöörake tähelepanu kolesteroolile ja vererõhu väärtustele. Kui Te ikka veel suitsetate, on viimane aeg sellest loobuda!
Jõudu ja edu soovides,
dr. Anu Ambos.