Higistamine, kõrge vererõhk 16.05.07 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Nonii tervist olen 19a noormees ning probleemiks on higistamine. Kõik algas sügisel, arvatvasti pärats süljenäärmete põletikku või mumpsi. Ma higistasin meeletult ning higistan siiamaani, sai siis mindud kardioloogi juurde. Koormustesti ära ei teinud. Määrati siis mulle kõgvererõhu tõbi. Hetkel söön Metalocke 50mg ja Fluanxoli olen neid võtnud ca 5 kuud juba ja paremus poole pole midgai läinud. Samuti sai käidud kilpnäärme arsti juures kes soovitas võtta joodi tablette. Uriini ning vereproovid on korras (hemoglobiini oli veres natukene palju). Higi tuleb meeletult eriti kaenlaalused ja otsaeest, samuti tekib ärevus tunnet suhteliselt palju. Südame kloppimist on vähemaks jäänud. EKG on korras, tehti ka 24h vererõhu monitooring, seal oli keskmine vererohk ca 125/80. Õhtuti vererõhku mõõtes varieerub see tohutilt, vahepeal 110, vahepeal 150,160, oleneb just tundest. Väiksenda higistasin palju just trennides kuid lihtsalt telekat vaadataes või tunnis istudes higi jooksma ei hakanud. Praegu higistan nii arvuti taga kui ka kooli tundides, ei oska enam midgai ette võtta. Kuidas see vererõhutõbi järsku kallale tuli, sellest aru ei saa, räägiti et mingi mumpsi järgnne tüsistus vms? Äkki peaks võtma hakkama kangemaid betalocke, probleemiks ei olegi see vererõhk, probleem on see - kuidas saaks higistamist vähendada. See on tõesti imelik, kui pidevalt otsa eest kohe tilgub higi.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kahjuks ei saa aidata. Kui kilpnäärmeanalüüsid olid korras, on ainuke endokrinoloogia vallast higistamise põhjus (kilpnäärme ületalitlus) välja lülitatud ja põhjused on mujal.
Higistamist võib suurendada ka näiteks ärevushäire, mis võib põhjustada ka südamekloppimist ja hootist vererõhutõusu. Arutage oma muret veelkord perearstiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.