Mittetoimiv kilpnääre 03.11.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere lp. doktor!

Minu diagnoos on Hypothyreosis. S.t. siis seda, et ta on mul aga ei toimi enam. Sain hiljuti teada, seda ka ise perearstilt küsides, kuna tuttav soovitas. Siiani arvati, et mul on lihtsalt depressioon, olen söönud AD ja rahusteid aastaid. Kaalus olen juurde võtnud 2-3 aasta jooksul ca 15-18 kg, mis pole alanenud mitte mingi dieedi abil. Olen hetkel šokis. Ei suuda enam kontrollida omi tundeid - võin ootamatult nutma hakata või siis hakkab järsku paha. Võin ükskõik mis kell päeval kodus magama jääda ja magada tunde, seda ka öösiti.
Hetkel võtan siis teist päeva võtan annusena 50 mg L-Thyroxin'i hommikuti. UH tulemus - sõlme-tsüsti nähtaval pole, sagarad normaalmõõtmetes, kontuurid selged. Olen ise 32.a. naine. Närvilisuse, unisuse, apaatsuse sümptomid on mind saatnud ca 5 aastat. Lapsepõlves olid pidevalt kurguhaigused. Samuti olin nn. kergestiärrituv laps. Mul on 2 last. Pisem sai äsja 4.a. Kuigi sain arstilt teada, mis olulisem, palun Teilt vastuseid osadele "lahtistele" küsimustele. Oleksin väga tänulik, kui saaks rohkem selgust, kuigi olen netist palju uurinud seda, ei saa ma mõnele küsimusele siiski vastust.

1. Kas on võimalik, et see haigus tekkis mul lapsepõlves kurguhaiguste tõttu?
2. Millest see üldse tekib? Tean vaid üht - joodipuudusest.
3. Kas valediagnoosi (depressioon!) tulemusena, mil olen aastaid söönud unerohtusid, AD (Saroten), Rivotril, võib olulise paranemise juures mängida need ravimid paranemist takistavat rolli?
4. Kui kiiresti saabub mõju türoksiin-hormooni söömine? Millal enesetunne, ainevahetus, emotsionaalsed häired võiks minu puhul paremaks minna? Kas ma saaksin ise kuidagi aidata et resultaat kiiremini saabuks?
5. Kuna mul on 2 tütart, kas ma igaks juhuks peaks ka nemad endokrin. juurde kontrolli viima? Eriti pisem( 4.a.), sest ilmselt olin tema raseduse ajal juba alatalitluses kilpnäärmega....?
6. Kas L-Tyroxiniga koos vähese hormoonisisaldusega beebipillide (Loette) või vahepeal alkoholi (ntx punast veini) kasutades toimib ta maksimaalselt või pole sellel olulist vahet?
7. Kas (ja milliseid) dieete tohin hakata tegema, või oleks ainus väljapääs kohe ka kaalujälgijatega liituda e. siis tervislikumalt toituda, sest ma soovin väga oma ülekaalust lahti saada (kompleksid jne).
8. Kas ma tohin teha trenni ja millist? Sain aru nagu, et alguses ei tohi, koormab südant.

Olen segaduses. Tänan juba ette, kui saate mu küsimustele vastata või mõne lingi anda internetist, kustkohast saab põhjalikku infot.

Parimate tervitustega!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Samas järjekorras nagu küsite, ka vastan:
1.Ei.
2.Eestis ei ole sellist joodivaegust, et sellest tingituna võiks kujuneda kilpnäärme alatalitlus. Tõenäoliseks põhjuseks on krooniline autoimmuunne türeoidiit (autoimmuunne kilpnäärmepõletik).
3.Kaldun arvama, et depressioon ei olnud vale diagnoos. Sageli esineb depressioon koos kilpnäärme alatalitlusega, kusjuures alatalitlus süvendab depressiooninähte ja ei lase antidepressantidel saavutada soovitud toimet. Seepärast ei pruugi alatalitluse ravi Teie emotsionaalseid häireid kõrvaldada. Kui hormoonid asendusraviga korda on läinud, soovitan veelkord psühhiaatriga nõu pidada ja koos otsustada, kas vajate veel antidepressante või mitte.
4. L-türoksiini mõju subjektiivsele enesetundele saabub umbes nädala jooksul. Iseasi on, et praegu saate ravimit väikeses annuses, mida edaspidi tuleb tõenäoliselt suurendada vastavalt hormoonanalüüside vastustele. Täielikult normaliseeruvad hormoonid piisava L-türoksiini annusega 2-3 kuuga. See, mida Teie teha saate, on järjepidevalt ravimit võtta ja arsti poolt määratud annusest kinni pidada.
5. Krooniline autoimmuunne türeoidiit on päriliku eelsoodumusega haigus. Seega oleks tütardel mõtet teha vereproov antikehade määramiseks 18-20a. vanuses.
6. Beebipillid ja punane vein L-türoksiini toimet ei mõjuta.
7. Dieeti võite pidada, kuid hormoonanalüüside normaliseerumiseni pole sellel olulist mõju. Soovitan lihtsalt tervislikult ja mitmekülgselt toituda.
8. Kuna olete noor ja muus osas terve naine, võite tervisesporti jõudumööda harrastada küll. Aeroobika, tants, ujumine, vesivõimlemine, jooga, pilates, kepikõnd, metsajooks - valik on Teie. Kui sportimisega on pikem vahe olnud, on mõistlik alustada väiksemate koormustega.
Lõpuks tahaksin Teid julgustada. Kilpnäärme alatalitlus on selline vaegusseisund, mida saab sünteetilise hormoonpreparaadiga õnneks edukalt kompenseerida. Kui iga päev oma tabletti võtate, võite edaspidi elada terve inimese piiranguteta elu.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kilpnääre ja pea uimasus

Kas kilpnääre võib tekitata pea uimasust otsa eest, nagu võtab tuikuma?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Et kilpnääre sellist tunnet tekitab, on küll vähetõenäoline. Pigem soovitaksin silmas pidada vererõhku, vajadusel uurida lülisamba kaelaosa või unarterite läbitavust. Perearst aitab kindlasti ...

Loe edasi

kilpnääre

ultrahelis kindlaks tehtud kilpnäärme üldmaht 4,7ml - kui suur on normaalne maht?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme normaalne maht on naistel kuni 18ml, meestel kuni 25ml. Seega on Teie kilpnääre suuruselt normis.
Tervitades,
...

Loe edasi

Kilpnääre ja kiire pulss

Unustasin lisada, et olen 46

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tänan lisainfo eest. Kõik vastuses kirja pandu jääb kehtima.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

Kilpnääre

Kui tihti tuleks kilpnääret kontrollida ja kas suur kilpnääre on loomulik.
Mu kaela vaatades ja eriti siis kui pea taha nõjutan, paistab, et mul on üpris suur kilpnääre. Perearst saatis mu 2004.aastal ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Et selgitada, kas Teie kilpnääre tõepoolest on mõõtmetelt suurenenud, tuleb ära teha ultraheliuuring. Silma järgi hindamine adekvaatset tulemust ei anna. Pika ja saleda kaelaga noortel naistel ...

Loe edasi

kilpnääre

milliseid tagajärgi annab kilpnääre, kui ravi õigel ajal ei saa. kui kindlalt saab loota vereproovile?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Ühte võin öelda, vereproovile võib kindlalt loota. Ülejäänu osas sõltub kõik konkreetsest kilpnäärmehaigusest.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kilpnääre

tekkisid hiljuti kahtlused,et kilpnääre on haige.käisin perearti juures ja seal tehti mulle vereanalüüsid,et selgitada välja.vastuseid pole veel saanud.küsimus oleks järgmine:kas kilpnääre võib põhjustada ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Tõenäoliselt ei ole Teil esinevad vaevused kilpnäärmega seotud. Lõpliku vastuse annavad analüüsid. Kui kilpnäärmeuuringutes peaks ilmnema kõrvalekaldeid, suunab perearst Teid kindlasti endokrinoloogi ...

Loe edasi

kilpnääre

Kas kilpnääre võib alatalituse korral ka mitte minna suuremaks või väiksemaks? Mille järgi saab aru, et kilpnääre on läinud väiksemaks kas kilpnääre saab mõõtmetelt olla alla normi?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnääre võib alatalitluse puhul minna nii suuremaks kui väiksemaks. Kilpnäärme mahuliseks hindamiseks kasutavad arstid ultraheliuuringut, kogenud arst võib kilpnäärme suurenemist või vähenemist ...

Loe edasi

kilpnääre

mul veel üks küsimus kui kilpnääre uletub rinnaku teha mis see on ja mis sellega kaasneb kas see on halb asi paljun vastake ette tänates,,,,,,

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Rinnaku taha ulatuv kilpnääre on oluliselt suurenenud ja vajab tõenäoliselt lõikust või radiojoodravi. Konkreetse ravimeetodi kasuks otsustamiseks on vaja teha lisauuringuid ja arvestada ka ...

Loe edasi

kilpnääre

Kas kilpnäärme haigusega vöib esineda köha

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Laste puhul, harva ka täiskasvanutel, võib kilpnäärme suurenemine põhjustada "köhatamist". Rögaeritust ja hoogudena esinevat köha kilpnääre ei põhjusta.
Tervitades,
...

Loe edasi

kilpnääre

tahaks teada,mis asi on myrgine kilpnääre??Kuidas on v6imalik seda ravida ja kas see haigus on yldse ravitav?Olen väga mures.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
"Mürgine" kilpnääre on rahvalik väljend kilpnäärme ületalitluse kohta. Tegelikult ei tooda kilpnääre mingit mürki, vaid ülekülluses kilpnäärmehormooni. Haigus on ravitav. Ravivõimalusteks on ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: