kehakaal 12.09.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Olen juba 15.aastat tarvitanud ravimit L-thyroxin .Viimasel aastal on juurde tulnud üle 15 kg. kehakaalu ja endokrinoloog ütleb, et see ei ole ainevahetusest, kelle poole ma peaksin pöörduma. Vereproovid on ka imelikud- kas TSH ei muutu mitte pikema aja jooksul, kuna mul on vere põletiku näitajatega mingi jama tehakse pidevalt proove. TSH on liikunud järgmiselt 10.11.2005 4,8 ; 19.04.2006 4,8; 20.06.2006 0,507; 01.08.2006 11.42; 07.08.2006 9,82 (selle tegi Tartu Ülikooli Kliinik sest ei uskunud Viljandi tulemusi) ja tõstis siis doosi 100 mg 150-le viimane proov 30.08.2006 1,00 . Kas selline TSH muutumine on loomulik ja mida teha järjest suureneva kehakaaluga, kas on soovitada mingit spetsialisti. Asi ei saa olla sömises , sest söön tõesti väha. Kõik arstid nii südame kui reumatolog kui psühhiaater ja perearst ütlevad, et veri saab korda ja süda normi, kui kehakaal alaneb. Olen 167 cm pikk ja kaalun juba üle 90 kg.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Teie TSH on kõikunud siiski üsna väikestes piirides ja kui see näitaja tekitab kahtlusi, tuleks olukorra selgitamiseks määrata ka teised kilpnäärmehormoonid. Kaldun Teie poolt esitatud analüüsitulemuste alusel arvama, et Tartus tõsteti L-türoksiini annust veidi ülearu (kahju see tõenäoliselt Teile siiski ei tee). Vastuse annab 3-4 kuu möödudes tehtud kordusproov (siis võiks määrata ka FT4 ja FT3). Võimalik, et rolli mängib ka tõusnud kehakaal, mis võib asendusravi vajadust suurendada.
Kaalutõus pole aga Teie puhul kilpnäärme alatalitluse ega L-türoksiini süü. Alatalitlus on Teil ja asendusravi saate 15 aastat, 15kg on juurde tulnud aga just viimase aastaga. Püüdke analüüsida, mis on Teie elus viimasel aastal teisiti, kui varem. Ja kindlasti on asi söömises, meeldib see Teile või mitte. Toiduga saadud ja kulutatud energia peavad olema tasakaalus. Ainult nii jääb kehakaal püsima. Kui kaal tõuseb, on ilmselt tegemist energia ülejääkidega. Kui söögiga saadud energiahulka vähendada pole soovi, tuleb suurendada energia kulutamist (füüsilist aktiivsust).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

kehakaalu tõus

Võtan igal hommikul 1 tbl L-Thyroxini, seda juba kolm kuud. Selle aja jooksul on minu kehakaal tõusnud 5 kg. Kas see võib olla tingitud antud ravimist? Jälgin pidevalt toitumist, liigun jalgsi, sõidan ...

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
L-türoksiinil peaks olema tegelikult hoopis vastupidine mõju. Kilpnäärme hormoonid kiirendavad ainevahetust ja suurendavad organismisisest energiakulu. Arvan, et Teie puhul pole kaalutõus ravimiga ...

Loe edasi

Tekkinud striiasid

Tekkinud striiasid enam kaotada ei saa, saab vältida nende lisandumist.
Kuidas nende lisandumist vältida? Ja kui striaasid on tekkinud, kas siis peaks kaalutõus lõppema?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Lisandumist saab vältida, kui kehakaal tõusmise asemel langema hakkab.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

diabeedi ennetamine

Tere!
Tahaksin teada Teie arvamust, kas diabeeti on võimalik ennetada paljureklaamitud kaneelikapslite ja veregrupidieedi abil.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kahjuks mitte. See, mida 2. tüüpi suhkurtõve ennetamiseks teha saate, on hoida kehakaal normi piires (millist dieeti sealjuures kasutate, pole oluline) ja olla füüsiliselt võimalikult aktiivne.
Loe edasi

Kilpnäärme probleemid

Eelnevale kirjale unustasin lisada kaks asja. Olen 30 aastane naine ja kehakaal tõuseb viimasel ajal mitte ei lange. Kätevärisemine on väga suur ning südamekloppimine on samuti tihe.

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere taas!
Vastus jääb endiseks. Ilma hormoonanalüüsi ja ultraheliuuringut tegemata selgust ei saa.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Loe edasi

kehakaal

TERE OLEKS SELLINE KÜSIMUS KAS REDUKTIIL AITAB KEHAKAALU LANGETAMISELE KAASA JA KAS SEE ON RETSEPTI RAVIM JA KAS PEREARST KA VÄLJASTAB.TÄNADES

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

TERE ON SELLINE VASTUS REDUKTIIL AITAB KEHAKAALU LANGETAMISELE KAASA JA SEE ON RETSEPTIRAVIM JA PEREARST VÄLJASTAB KA.
TERVITADES

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: