kilpnääre alatalitus 12.05.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen 38.a naine. Jaanuaris mul eemaldati kilpnääre, sellest ajast saan L-türoksiini. 1,5 kuud sain 100mg. Tulemus TSH-26,5. Arst suurendas 150mg peale. Võtsin seda kahe kuu jooksul. Tegin perearsti juures proovi, tulemus TSH=21,19. See on tugevalt üle normi. Tahtsin kiiremas korras pöörduda endokrinologi vastuvõtule, aga selline võimalus puudub, ei ole võimalust pääseda isegi tasulisele vastuvõtule juuni lõpuni. Seoses sellega minul on küsimus, kas ma tohin ise suurenadada L-türoksiini kogust kuni 200 mg-ni? Ja miks nii suure L-türoksiini koguse juures minu analüüsid on kaugel normist. Kas see on seotud minu organismi omadustega (nt. suur kehakaal)? Tänan vastuse eest.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH väärtused on tõepoolest liialt kõrged ja peate taas endokrinoloogiga konsulteerima. Vahepeal võite tõepoolest tõsta L-türoksiini annust 200 mcg-le päevas. Kuna Teie kilpnääre on eemaldatud, siis mingit hormoonitootmist Teie oma kilpnäärme poolt organismis ei toimu ja 200 mcg päevas ei olegi nii väga suur annus. Kroonilisest türeoidiidist tingitud kilpnäärme alatalitluse puhul on naiste annused küll väiksemad, kuid siis toodab kilpnääre mingil määral ka ise hormooni.
Annus sõltub kahtlamata ka kehamassist. Samuti on oluline võtta L-türoksiini hommikul tühja kõhuga nagu on kirjas ka ravimile lisatud infolehes.
Kui uuesti arsti juurde lähete, on vaja määrata peale TSH ka teised hormoonnnäitajad (FT4 ja FT3).
Tervitades,
dr. Anu Ambos.