ülekaal ja sport 15.02.06 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 31 aastane 1,94 m pikk ja 120 kg kaaluv mees. Jätsin 5 kuud tagasi maha suitsetamise ja hakkasin põhjalikult tegelema spordiga. Jooksen 3 x nädalas 5-7 km.

Olen kaalujälgimisega kunagi tegelened ja kaotanud ka 10 -12 kg (aasta tagasi läks kaal 110 kg peale), kuid siis suitsetasin, nüüd mitte.

Hädasti oleks vaja kaal alla saada, sest see hakkab liigestele. Kavatsen suvel osaleda poolmaratonidel ning selleks on vaja treenida pikemaid distantse, kuid kardan vigastusi.
Probleem on, et kuigi tean tervisliku toitumise põhimõtteid, tuleb tühja kõhu tunne kiiresti ning on raske näljasena olla ja siis söön (leib, keedukalkun, lahja juust jms). Kui suitsetasin, sobis kaalujälgija menüü hästi ja kaal langes, kuid hetkel see küll ei sobi.
Kas on mingeid häid nippe ja kas suitsust loobumisel on mingi roll kaalule?
Võib-olla on oluline teada, et vererõhk on 80/130, mis on vähem kui aasta tagasi, mil oli 90/140.
Tänan juba ette!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Enamusel suitsetamisest loobujatel toob see kaasa teatava kaalutõusu. Õnneks on kaalutõus ajutise iseloomuga ja piirdub esimese 6 kuuga. Edaspidi kaal stabiliseerub. Kui olete hiljuti suitsetamisest loobunud, ei pruugu varem toiminud kaalulangetamise viisid momendil edu tuua. Ei soovita siiski neist loobuda, peamine on kaalutõusu ärahoidmine. Edaspidi läheb kergemaks ja ka tervislik toitumine pole enam nii raske kui praegu.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.