tursed 12.12.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Mida teha, kui kilpnäärme alatalitusest on tekkinud silmade ümbrusesse tursed?
Annab üldse midagi teha (võib see asendusravi korral taanduda või on võimalik teha mingit kiiritusravi?) või on see kahjustus eluaegne?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme alatalitluse puhul tuleb võtta asendusraviks sünteetilist kilpnäärmehormooni (L-türoksiini) sellises annuses, et kilpnäärmehormoonide tase veres oleks normis. Siin pole probleem üksnes kosmeetiline (tursed näos on inetud vaadata), kompenseerimata hüpotüreoos toob kaasa mitmeid ebasoodsaid muutusi organismis, mille püsimisel inimene kokkuvõtlikult "vananeb kiirendatud tempos".
Seega tuleb teha hormoonuuring ja vajadusel alustada asendusravi või suurendada L-türoksiini annust. L-türoksiini tuleb võtta pidevalt kogu elu jooksul ja vähemalt kord aastas teha hormoonanalüüs. Kiiritusravi hüpotüreoosi puhul ei rakendata.
Loomulikult võib turseid silmade ümbruses esineda ka normaalselt talitleva kilpnäärmega isikutel. Sel juhul tuleb põhjust otsida mujalt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Endokrinoloogia

Kilpnäärme alatalitus

Mis saab,kui lõpetan L-Thyroxini võtmise?Väsimus tuleb tagasi?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Süvenev kilpnäärme alatalitlus toob kaasa kiirkorras kulgeva vananemise - tsükkel muutub esialgu anovulatoorseks, hiljem võib hoopis katkeda. Skleroosiprotsessid kiirenevad, kujuneb verevaegus ...

Loe edasi

alatalitus

Kas kilpnäärme alatalitus võib tekitada nägemise nõrgenemist, jõuetust (nii, et kõndidagi raske), hirmuhoogusid st kas alatalituse puhul esineb koomataoline seisund nagu suhkruhaiguse puhul?

Anu Ambos

Vastas dr Anu Ambos

Tere!
Kilpnäärme alatalitlus võib põhjustada jõuetust, kuid ei mõjuta nägemist ega tekita hirmuhooge. Alatalitluse tunnusteks on pigem apaatia, unisus, külmakartlikkus, tursed, häälemuutused. Koomat ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: