türeotoksikoos 15.02.05 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen 56 aastane naine.
Mul diagnoositi türeotoksikoos (arsti sõnul mitte eriti raske juhtum) ja olen nüüd võtnud ühe kuu jooksul merkazolili ja prednisolooni tablette. Poolteist nädalat on merkazolili annus 4 tabletti päevas ja prednisolooni 3 tabletti päevas. Selline annus on kuuks ajaks. Juba peale esimest nädalat muutusid silmad pehmemaks ja kadus neist ära hõõrumistunne, kugi silmadel oleks olnud nagu mingi limakord, mis ei seganud küll nägemisteravust. Ka kadus igasugune jõuetu olek. Kuid praegu on silmamunadel palju peenikesi veresooni ja mitmel korral on olnud isegi vere tompe. Paar päeva tunnen, et silmad on jälle veidi kriipima hakanud ja pisut pungis ka. Kas võib olla, et antud tabletiravi juures tekib niisuguseid kõikumisi
ja kas ravi jätkumisel võivad need kaduda? Veel küsimus: miks on tarvis võtta prednisolooni? Raviarst vastas minu küsimusele ainult, "mis teil nende vastu on?". Ei hakanud seal rohkem kemplema, sest paistis, et arstil oli kiire. Kuid minul on prednisolooni vastu mingi tõrgeja ja kuri kiri tabletikarbis viitab paljudele kõrvaltoimetele sh maohaavandid ja lihastekrambid. Viimased ongi praegu juba ööde kaupa vaevamas. 8 aastat tagasi ravisin ära paar aastat vaevanud maohaava. Muidu olen rohtusid väga vähe tarvitanud.
Lugesin Teie selgitavaid vastuseid küsimustele ja sain teadlikumaks türeotoksikoosi ravi kestvusest ja olemusest

Teile edu soovides ja vastuseid ootama jäädes

Lii

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Prednisolooni otsustas Teie arst lisada raviskeemi tõenäoliselt just silmakahjustuse tõttu. Ja nagu ise kinnitate, ravim aitabki. 3 tabletti s.t. 15mg prednisolooni päevas on tegelikult väike annus ja mingeid lihaskrampe see küll ei põhjusta. Veidi tõsisem on seedetraktivaevuste oht, sest prednisoloon suurendab happelise maonõre tootmist ja Teil on haavandtõbi kunagi olnud. Seega tuleb prednisoloonitabletid päeva peale ära jagada (1 tablett peale iga söögikorda) ja vajadusel kasutada maohappesust vähendavaid ravimeid (näiteks ranitidiin). Teie teine ravim - merkasoliil - õnneks seedetrakti ärritust ei põhjusta.
Nagu juba isegi kindlasti teate, kestab kilpnäärme ületalitluse tablettravi vähemalt pool aastat ja selle aja jooksul on võimalikud kilpnäärmehormoonide taseme järsud muutused organismis, millega seostuvad ka vastavad muutused enesetundes. Arvestades Teie vanust ja silmakahjustuse olemasolu püüaksin võimalikult kiiresti teha radikaalset ravi (lõikus või radiojood). Radiojoodravi puhul on siiski mõningane oht silmakahjstuse ajutisele süvenemisele, mida aitab ära hoida prednisoloonravi enne ja peale radiojoodi manustamist. Lõpliku otsuse ravimeetodi osas teeb Teie tohter tõenäoliselt koos Teiega üsna peatselt.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.