jo-jo efekt 28.12.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen hetkel 28 aastane neiu. Probleem algas 1998, kui eluke veeres allamäge ja ka kaal langes 70lt 64ni, pole nagu suur langus, aga 1999 tegin aborti ja kolisin paariks aastaks soome ning 2000 läksin laevale tööle- kõik see tõstis mu kehakaalu ligi 90ni. Ka cm, eriti jalgadel. Sest saaadik olen üritanud paar korda kaalujälgimist, mis langetas mu kaalu poole aaastaga 70le ja siis äkki paari nädalaga 93ni, kroomitablette võttes tekkisid vaid lihased ja kilod suurenesid, magusat nagunii eriti ei söönud. Kõiksugu dieettabletid tõstsid kaalu, Grossmani dieet -10 alla 15 juurde, trennid jne,jne. Tulutu. Enam ei tahaks midagi katsetada oma kere peal, sest kardan kuskilt millegagi bambusesse panna, magu juba läks.
Dets algul tehti nisseni fundoplikatsioon ( refluksösofagiit). Kuna oli veidi söömisraskusi, langes kaal rõõmsalt 91lt 83ni.
Mure taoline, et kui nüüd uuesti normaalselt sööma saan, kas siis algab taas kaalutõus? Mida ma teen valesti? Pikkus 170cm, kaks nädalat laevas tööl, söön suhteliselt vähe ja enam-vähem tervislikult ( võib-olla ei tohiks mingit toitainet üldse süüa?), Aeroobikat just ei tee, sest laevas on niigi suur koormus taga, olen suhteliselt liikuv inimene, "toolitööd" tuleb u.15 min per tund. Keha on sipelgakeha vü 83 ja puus 113, 30 cm vahe. Rasedustablette olen võtnud aastast 95 ( trisistoni, minisistoni nüüd tri-regoli). Ei suitseta, alkoholi tarvitan tagasihoidlikult ( põhiliselt veine). Seedimine: iga päev nii paksemat kui peenemat wc-s. Pikk jutt aga probleemi olen ka pikale venitanud, ehk nüd saaks kuskilt joone peale.
Tervitustega ja häid pühi soovides,vastust ootama jäädes.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Eks see kehakaal ikka suust sisse läheb, nagu isegi olete võinud veenduda. Kui soovite kaaluda alla 70kg, siis "normaalset" söömist Teie jaoks ei eksisteeri. Ei nüüd ega tulevikus. Tõenäoliselt tuleb ööpäevast kaloraazi selle kaalu saavutamiseks hoida 1200-1400 kcal piires ja säilitamiseks 1600 kcal piires. Ei jää muud üle kui õppida kaloreid lugema ja leppida teadmisega, et nii jääb kogu eluks. Sealjuures tuleb silmas pidada, et kaalulangus ei tohi olla liialt järsk (hea on 1-2kg kuus). Vastasel korral tuleb toidureziimist vähimalgi kõrvalekaldumisel kõik kiiresti tagasi ja rohkemgi veel. Mingeid eridieete ei soovita, nendega ei saavuta püsivat efekti. Lihtsalt terve mõistus ja reziimist kinnipidamine. Magusast loobuge hoopiski. Kui joote, jooge ainult vett või suhkruta teed (veini ainult üks klaas - ka kuiv vein annab kaloreid). Palju juurvilja, vähem puuvilja. Saia ja pirukate asemel teraleib. Loobuge juustust.
Kaalujälgijate retsepte ja nippe võite meelde tuletada.
Tõenäoliselt on Teil tüseduseks pärilik soodumus. Loodusega rinda pista pole kerge. Rasvkudet koguneb Teil just puusadele. See nn. naistüüpi rasvumine on siiski tervisele vähem ohtlik kui rasvaladestus pihale (nn. meestüüpi rasvumine). Soovin jõudu edaspidiseks. Püüdke kilogrammidega võideldes oma head tuju ja huumorimeelt mitte kaotada!
Tervitades,
dr. Anu Ambos.