Neelamisraskus 27.09.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen üle kolme nädala tundnud kõris klompi ja neelamine on raskendatud. Perearst saatis mind mõõka neelama, seal ei avastatud mingit mehaanilist takistust. Kuuks ajaks määras perearst mulle maomahla kogust vähendavaid ja mao ülehappesust reguleerivaid tablette. Olen neid nüüd üle nädala söönud, kuid enesetunne on pigem halvenenud. Neelamine muutub järjest raskemaks ja viimaste päevade jooksul olen märganud, et kõri on ettepoole sopistunud, käega katsudes nagu paistes. Kas on võimalik, et survet kõrile avaldab kilpnääre? Viimase poole aasta jooksul olen ennast väga väsinuna tundnud. Isegi trepist ronimine valmistab raskusi, mis 26- aastase inimese puhul normaalolukorras ei tohiks probleeme valmistada. Olen märganud aeg-ajalt ka seda, et mul käed värisevad. Pidasin seda seni vitamiinipuuduse märgiks, aga ehk on need asjad omavahel seotud?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Survetunne kõris ei ole enamasti kilpnäärmega seotud. See on mittespetsiifiline aisting, mis kaasneb sageli stressi või üldise kurnatusega. Kui kilpnääre neelamist takistab, peab see olema oluliselt suurenenud ja kaelal katsutav ja nähtav. Pigem muudab mind tähelepanelikuks tugev väsimus, koormustaluvuse langus ja kätevärin, mida kirjeldate. Kui uuesti perearstile pöördute, rõhutage pigem neid vaevusi. Tõenäoliselt oleks mõistlik teha kilpnäärme hormoonuuring. Vitamiinipuudusega käte värisemist küll seostada ei saa.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.