Kehakaal 31.08.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Esitasin paar päeva tagasi juba küsimuse, kus ütlesin, et kehakaal suurenes 4 aastaga 18kg. Olen naissoost ja 27.a vana. Kiilas veel pole.Teie vastusest sain aru, et mul on õigus nõuda oma perearstilt sekkumist. Aga kui ta ei nõustu,kas on võimalik ka ilma saatekirjata spetsialistide juurde pääseda. Meil ida-virumaal selleks võimalusi vist pole.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere jälle!
Seega olete noor naine ja tõenäoliselt aktiivne ja suhteliselt hea tervisega. Perearstilt midagi nõuda pole mõtet. Mõelge enne ise hoolikalt läbi, millest võis kaalutõus alguse saada. Kas hakkasite tarvitama hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid? Või oli see peale abiellumist või kooselu alustamist? Või oli see peale sünnitust? Või vahetasite töö- või elukohta? Kas perekonnas on teisigi tüsedaid naisi?
See aitab Teil kaalutõusu põhjustele jälile saada ja oma elureziimis vastavaid korrektiive teha. Kui beebipillid Teie kaalu oluliselt tõstavad, tuleb leida teised rasestumisvastased vahendid. Sünnitusjärgne kaalutõus on üsna tavaline ja siin tuleb lihtsalt dieedi ja liikumisega end uuest vormi saada. Kui perekonnas on ülekaal tavaline, tähendab, et ka Teil on pärilik eelsoodumus tüseduseks ja kaalulangust on sellevõrra raskem saavutada. Kui kaal hakkas tõusma peale perekonna loomist ja perenaisekohustuste lisandumist, tuleb pere ja enda toidulaud lahus hoida, sest süües kõike seda head-paremat mida mehele-lastele valmistate, te normkaalus ei püsi. Jne. Jne.
Kui Te dieedi ja füüsilise koormuse abil 6 kuuga mingit edu ei saavuta või on lisaks ülekaalule ja juuste suuremale väljalangusele tekkinud ka muid terviseprobleeme, võite ilma perearsti saatekirjata pöörduda endokrinoloogi eravastuvõtule kas Rakveres, Kohtla-Järvel, Tallinnas või Tartus. Tallinnas on eravastuvõtud Südalinna Arstides Kaupmehe tänaval ja Viruplatsi Arstikeskuses Narva maanteel, Tartus Ülikooli Kliinikumi Konsultatiivses Polikliinikus Puusepa tänaval. Teie lähimaks nõuandjaks on ja jääb siiski perearst. Arutage temaga kõik aspektid rahulikult läbi. Ka perearst võib välja kirjutada eelmises kirjas mainitud kaalulangetavaid ravimeid. Eelkõige aga välistab ta selle, et kaalutõus oleks tingitud haiguslikest põhjustest.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.