lapse higistamine 30.08.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen mures oma lapse pärast. Kas on normaalne või haiguslik see, kui varsti 5-aastaseks saaval tüdrukul kaenlaalused higistavad (kui mürab ja palav hakkab) ja tekib selline spetsiifiline lõhn (nagu täiskasvanutel)? See lõhn on küll väga nõrk, kuid siiski tuntav, kui pluus on kaenlaaluse koha pealt märg ja panna nina väga lähedale. Kui pluus ära kuivab, siis on lõhn kadunud (niisamuti ka kaenla all). Olen just selle higilõhna (olgugi, et õrnalt tuntav) pärast mures, sest olen lugenud, et need higinäärmed hakkavad tööle alles puberteedieas.
Kui te leiate, et see võib haiguslik olla, siis palun öelge, millise võimaliku haigusega võib tegemist olla ja kelle poole pöörduda.
Tänan vastuse eest.

Merri

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Arvan, et muretsemiseks pole põhjust. Kaenlaalused higistavad ka lapseeas rohkem, kui mõni teine kehapiirkond. Minimaalne higilõhn võib olla ka lapsel, samuti on selles suhtes suured individuaalsed erinevused. Kui tütarlapse füüsiline areng vastab eale (kui Te pole selles kindel, võib arengut hinnata pere-või lastearst), võite olla muretu.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.