kas võib probllem olla kilpnäärmes? 28.06.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Minu probleem seisneb selles, et füüsilise pingutuse tagajärjel (trepist ülesse minek, rattaga sõites jne.) tekib mul südame kloppimine ja hingata on raske (ei saa vahel isegi rääkida). Tihti on ka nn. poomistunne ja riiete kaelused häirivad kui need on liialt ümber kaela. Vanust on 30 a. ja kehakaal ei ole ka nii suur, et sellest probleemi leida. Perearst on kahtlustanud kilpnääret ja mind kunagi aastaid tagasi ka kilpnäärme uuringutele saatnud kuid vastused ei näidanud mingeid kõrvalekaldeid. Nüüd peale sünnitust (2 a tagasi) on probleemid taas tekkinud. Perearsti juures sai tehtud koormustest, mis näitas väga head füüsilist vormi ja korralikku südametööd. Ainsateks kõrvalnähtudeks olid higistavad peopesad ja hingamise häiritus. Kuidas probleemile abi saada.
Teid ette tänades
Marje

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kilpnäärme ületalitlust iseloomustab pidev südamekloppimine nii koormusel kui rahuolekus (ka öösel). Kaasneb kehakaalu langus, kätevärin, unehäired, kõhulahtisus, tugev higistamine jne. Teie poolt kirjeldatud vaevused kilpnäärmehaigusele päris tüüpilised ei ole. Igaks juhuks võib ju hormoonanalüüsi korrata, kuid kui see ka antud juhul korras on, on kilpnääre vaevuste põhjusena küll välistatud. Võib-olla on tegemist algava bronhiaalastmaga?
Tervitades,
dr. Anu Ambos.