maks 28.04.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimus mure järgmine: üle poole aasta tagasi kaebas minu mees,et on kõhust lahti. Vahepeal koos vaevustega- kõht valutas ja kui tualetti sai siis tuli külm higi otsa ette. Aeg-ajalt pole midagi muud kurta kui lihtsalt "kiirex läheb". Enne kusagile sõitma minekut ta ei söönud, sest iial ei teadnud kuna vaja minna on. Vahest ka kõrvetised. Selle "saladuse jälile sain kui lõpetasin puljongi kuubikute kasutamise toidu sees. Talvel suutsin ma ta meelitada arsti juurde, kes saatis ta ultrahelisse. Sealt saime niipalju teada, et maksa suurenemine, et võib olla tegu ka maksa kasvaja algstaadiumiga.Ja midagi oli ka kaasasündinud veaga sapipõies. Tal paluti teha veenivere analüüs ja siis pidi tehtama ka maksaproov. Perearst kirjutas talle ka mingisugused rohud välja, kuid kahjux jõudsime me ainult nii kaugele, et küsisime apteegist hinda ja välja ostmata need meie poolt jäidki. Ravi ta pole saanud ja need analüüsid, nii vere, kui ka maksaproov on tegemata. Siiani oleme elanud veel rahulikult, kui ühel päeval ta teatas mulle, et oli peale wc käimist ehmatanud, sest rooja sees oli olnud verd. Ja seda mitte vähe. Mida see peaks tähendama? Kas see on ka maksast või on see juba midagi muud? Ta suitsetab palju. Alkoholi ei tarbi. Ta on ka pidevalt väsinud. Nii, kui voodi peale saab jääb magama. Aga öösiti aegajalt käib üleval ja kurdab, et uni läks ära. Kas võib mõjutada tema tervist ka omal ajal saadud kiiritus Tsernobõlis. Ta ütles, et viimase pooleteise aastaga on tema tervislik olukord järsult halvenenud. Äkki annate nõu mida saaksin ikkagi mina ka teha. Ka loodusravi(teesid) olen ma püüdnud tema peal kasutada aga tulemust pole need andnud. Ah-jaa, paaril korral on ta töö juures ka kokku kukkunud, kuid arstidega pole ta kaasa läinud, kui talle on kiirabi välja kutsutud. Närvilisemaks on ta ka muutunud. OOtan teie vastust, kui Te üldse oskate ja suudate vastata.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Et arst oskaks ja suudaks seletusi anda ja võib-olla isegi aidata, tuleb ikka arsti juurde minna. Ja mitte Teil, vaid abikaasal. Nagu aru saan, on probleemiks krooniline kõhulahtisus ja aeg-ajalt esinev vere lisand väljaheitel. Seega tuleb pöörduda esmalt perearstile, kes teeb esmased uuringud (veeniveri, ultraheli) ja suunab seejärel gastroenteroloogile (mao- ja soolehaiguste eriarstile). See, mida Teie teha saate, on veenda abikaasat uuesti arstile pöörduma ja kuni diagnoosi selgumiseni uuringud lõpuni tegema. Kui haigusele nimi pandud, tuleb ka arsti ravisoovitusi järgida. Kui ravi osutub liig kalliks, ütelge seda tohtrile avameelselt. Ka ravimeid on erinevast hinnaklassist.
Endokrinoloogilist haigust Teie abikaasal tõenäoliselt ei ole.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.