kilpnääre ja südamepekslemine 06.02.04 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,
olen 39-aastane naine. Umbes 13 aastat tagasi algasid mul imelikud südamepekslemise hood, justkui kurgus tagus umbes 4 minutit vahetpidamata, kui hoidsin hinge kinni, taandus pekslemine. Käisin arsti juures üle paari aasta kardiogrammi tegemas, mis oli aga alati korras.
Kuna viimasel ajal muutus südamepekslemine praktiliselt päev läbi kestvaks, suundusin taas kardioloogile ja seekord näitas EKG vahelööke. Sellest tingituna suunas arst mind holter monitooringule, mis näitas ööpäeva kestel ligi 1200-t vahelööki.
Perearst teostas täiendava vereanalüüsi, et uurida kilpnäärme talitust.Analüüs näitas, et TSH on alla normi, ehk siis 0,27 (norm 0,4-5).
Minu küsimus: kas kilpnäärmest võib olla tingitud minu südame pekslemine ja vahelöökide olemasolu ning halb enesetunne (olen pidevalt väga väsinud). Ka on vererõhk väga madal-89/60. Muid vaevusi peale väsind pea, pideva südamepekslemise ja päeva jooksul ettetulevate nn uimaste hetkede pole. Kui söön vitamiine, mis sisaldavad Q-10, on olek nagu erksam.
Ette tänades ja ilusat talve jätku soovides Riina

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
TSH supressioon on Teil minimaalne ja tõenäoliselt vahelöökide põhjuseks ei ole. Siiski võiks kilpnääret uurida täpsemalt s.t. võtta lisaks hormoonanalüüse (FT4 ja FT3), teha ultraheliuuring. Iga kõrvalekalle normist vajab siiski tähelepanu.
1200 ekstrasüstolit ööpäevas on üsna palju ja arvan, et vajate kardioloogilisi lisauuringuid ja otsust selle kohta, kas vahelööke saab vähendada ravimitega või elektrofüsioloogiliste meetoditega.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.