Kohe 8 kuusel lapsel seedimisega midagi korrast ära 25.11.23 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Beebi saanud sünnist saadik rinnapiima. Kuna oksetlemine on algusest saadik olnud, soovitas perearst 5 elukuul alustada lisatoidu pakkumisega. Alustasime. Peale seda muutus ülirahulik laps rahulolematuks ja virilaks. Oksetlemine jätkus. Ükski lisatoit ei sobinud- mõni tund hiljem viskas laps end vibusse ning röökis, nuttis.. oli näha, et valud sees. Lisatoitu pakkusime nagu ikka alustatakse -1 tl korraga nädal aega üks köögivili. Alustasime suvikõrvitsast. Proovisime veel lillkapsast, brokolit, kõrvitsat.. kõikidega samad sümptomid - õhtul beebi pöörane röögib ja nutab. Öösel rahutu uni. Kakamine probleemne- sellest ühest tl läks kõht kinni.
Proovisin hoida teda 2 nädalat ilma listoiduta. Jälle rahulik ja valudeta laps. Kuniks uuesti proovima hakkasime 7ndal elukuul. Nüüd meil on kuu aega olnud röökiv ja valudes laps. Perearst ei näe probleemi, sest laps võtab kaalus ilusti juurde. Hetkel ta köögiviljadest lisatoitu ei saa, pakun banaani, õuna, pirni või ploomipüreesid. Need püreed ei tekita nii palju vaevusi. Ma ei taha talle vaid puuviljapüreed ka anda terve lapsepõlve, muid aineid lisaks vaja.
Kas ma peaksin nõudma analüüse? Mis analüüse?
Kas ma peaksin minema üle pudelipiimale?( Ma ise olen valkude suhtes tundlik- keha ei lagunda nisu-,odra-, piima-ja munavalku). Üsna nõutu juba.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,
Püüdke oma menüüs vältida gaasi tekitavaid toite (nt kapsas, kaunviljad jt) ja ärge andke neid praegu ka lapsele. Köögiviljadest saate anda kartulit ja porgandit ning kindlasti ka liha. Jätkake putrude andmist. Pakkuge lapsele veidi banaani ja kraabitud õuna. Ju seedetrakt tahab kohanemist uute toitudega ja oksetlemisega oli probleeme juba enne lisatoidu andmist. Analüüsid siin ilmselt ei aita.

Heade soovidega,
Kjulge