Alkoholi talumatus 01.08.20 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mure seisneb selles, et ükskõik missugust alkohoolset jooki ma tarbin tekib mul justkui allergiline reaktsioon, kuid ma ei tea kas on olema selline asi nagu alkoholi talumatus. Nimelt läheb mul alati nina nii kinni, et ma ei saa hingatagi enam ning nuuskamine pigem ka ei aita, varem arvasin, et äkki on olnud see, et olen väljas käinud, aga ma hakkasin panema tähele, et kui ma isegi ainult siseruumis viibin, toimub sama asi. Mul on ka paar korda peale alkoholi tarbimist põskkoopapõletik tulnud, aga olen arvanud samuti, et äkki olen külma saanud. Kui mul ongi allergia, kuida selline asi on võimalik? Minu perest ega suguvõsast kellelgil pole sellist asja.
Ette tänades.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Alkoholi talumatuse põhjuseks on pärilik aldehüüd-dehüdrogenaasi puudulikkus. Alkoholist tekkiv atseetaldehüüd jääb piisavalt lammutamata ja see põhjustab sümptomeid, mis avalduvad inimestel üsna erinevalt. Sagedamini tekivad kas näo punetus, punased laigud/kublad/sügelus keha erinevatesse piirkondadesse, ninakinnisus, vesine eritis ninast, raskendatud hingamine, pearinglus, iiveldus, oksendamine, peavalu või pulsi kiirenemine/südame pekslemine.
Erinevad alkohoolsed joogid võivad põhjustada ka mõnevõrra erinevaid sümptomeid ja seda mitte alati sama tugevasti.
Kõige enam on seda probleemi kollase rassi esindajatel, teistel harvem. Haigusnähud võivad olla väga erineva tugevusega.
Teie kirjas kirjeldatud ninakinnisuse teke igasuguse alkohoolse joogi kasutamisel on ilmselt selle tekkemehhanismiga seotud. Raviks on alkoholi vältimine, fermendi asendusravi ei ole.

Heade soovidega,
Kjulge