Lapsel keelel laigud 17.03.22 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Lapsel tekivad keelele laigud, sellised nagu osa kattu oleks maha tulnud ja aegajalt kaovad jälle ära, varem seostasin haigustega, aga praegu laps terve ja kurdab, et keel valutab, hommikuti hingeõhk haiseb tavapärasest kordades hullemini. Mis see võiks olla?

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Üheks keelel tekkiva katu põhjuseks on infektsioonid ja varem olete seda seost märganud.
Põhjuseks on ka antibiootikumide kasutamine.
Nn laiguline ehk geograafiline ehk maakaarti keel võib tekkida ülitundlikkusest nt hapude mahlade, äädikaga või sidrunhappega valmistatud hoidiste, puuviljade (tsitrused, kiivi, granaatõun jt) tarbimisel.
Halba suulõhna võib tekitada ninaneelunohu, selleks oleks õige minna kurgu-nina-kõrvaarsti vastuvõtule, kes saab täpsemalt uurida suuõõne ja mandlite seisundit.

Heade soovidega,
Kjulge.