Korduv huule paistetus lapsel, kas tegemist allergiaga? 01.10.11 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere, 8a tütrel on viimase kuu aja jooksul kolmel korral nüüd juba hommikul ärgates olnud huul või huuled paistes. Esimesel korral ei osanud midagi teha, siis paistetus püsis u poolteist päeva. Kahel viimasel korral andsin allergiaravimit (Zyrtec tilgad), siis paistetus taandus paari tunni jooksul. Ei ole leidnud ühist nimetajat - et mida võis olla söönud eelnevalt vms. Küll on alates kevadest kimbutanud ka hommikune nohu (peale ärkamist). Päeval seda ei ole. Vanemal tütrel oli väikelapseeas astma, kuid nüüd teismeline ja sellest kenasti välja kasvanud. Kas usute, et selline episoodiline huulte paistetus võib olla allergiline reaktsioon millelegi? Ja kuidas põhjustajat otsida? Allergiatestidel selle lapsega ei ole käinud.

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Allergoloogilistest testidest võiks küll olla abi, sest tegemist on mitu kuud kestnud hommikuse nohuga ja antihistamiinikumi kasutamisest huulte turse ravis hea efekt saadud. Vaja oleks uurida nii õhuga levivate kui toiduallergeenide suhtes. Võimalik, et tegemist on ristallergiaga. Huulte turse põhjusele väljaselgitamiseks oleks hea pidada ka paari nädala jooksul toidupäevikut ja seda siis koos allergoloogiga analüüsida. Võib olla nii, et varem pole seesama toiduaine/lisaaine/maitsetaim jms, mis nüüd huulte turse tekitas, mingit reaktsiooni põhjustanud. Ristallergia puhul on see üsna tavaline, et ülitundlikkus kujuneb ainete suhtes, mida varem probleemideta saanud süüa.
Loodetavasti päevik ja uuringud lahendavad "mõistatuse", Kjulge