Võimatu nohu 22.10.10 / Allergoloogia

Külastaja küsib:

Tere

Selline probleem on, et kogu aeg on nina ja ka kurk tatti täis ja pean seda pidevalt välja sülitama või nuuskama. See on kestnud juba väga kaua ning on aastaringne. Ütleme nii, et ma ei mäleta aega, millal mul nohu pole olnud. Teisi allergia sümptomeid mul ei ole.

Olen katsetanud toiduainetega ning usun, et toiduga mu probleem seotud pole. Kahtlustanud olen veel ka koerakarvu ja tubakasuitsu (isa pole suitsetaja). Küll aga olen olnud eemal mõlematest eelnimetatust vähemalt nädala ning probleem pole lakanud.

Tatt tekib nii terve päev toas kui ka õues istudes. Olen püüdnud võimalikku allergeeni ise välja selgitada, kuid see tundub võimatu - probeem pole lakanud ühtegi korda. Vähemalt ma ei mäleta seda.

Isegi, kui saaksin teada, mis seda reaktsiooni põhjustab, oleks arvatavasti võimatu seda faktorit vältida.

Veel natuke infot. Tatt on tavaliselt läbipaistev ja paks. Kuid vahest läheb see kollakaks.

Milliseid variante Te mulle pakute? Olen kuulnud operatsioonidest, et tati tekkimist vähendada. Antihistamiine ja steroide ka enam eriti võtta ei tahaks. Olen kaalunud ka mingiks ajaks reisile minna ja isoleerida ennast...

Üks küsimus on veel. Nina ümbrune on mul pidevalt punane, silmnähtavalt põletikuline ja ärritatud ning selle ümbruses on tihtipeale väikeseid punne (tavaline akne). Kas tatt on põletikkuline ning kannab endas baktereid? Kui see on nii, siis seletaks see ka aknet nina ümbruses

Arst vastas:

Kaja Julge

dr Kaja Julge

Pediaater

SA Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere,

Minu esimene soovitus on teha allergiatestid, sest nohu on püsinud aastaid, on aastaringselt ja enamasti läbipaistva eritisega. Antihistamiinidest on kõige enam abi õietolmust ja epidermaalsetest allergeenidest, kui aga põhjuseks tolmulestad või keskkonnas olevad ärritavad ained, on mõju suhteliselt vähene. Hea efekt ninahormoonidest nende kasutamise ajal toetab allergia võimalust, kuid ei välista lisandunud infektsiooni osatähtsust (periooditi kollakes eritis). Ninaümbruse punetuse põhjuseks võivad ka olla nii allergia kui infektsioonitekitajad ja seega oleks teises järjekorras õige teha ka uuring selles osas (bakterioloogiline külv ning mõelda ka seeninfektsioonile, kuigi seda esineb suhteliselt harva). Kui nohu põhjuse osas on midagi täpsemalt selgunud on võimalik anda ka ravisoovitusi. Allergoloog saab teha mõlemad uuringud ja vajadusel suunata ka kurgu-nina-kõrvaarsti konsultatsioonile, et valida Teile sobivaim ravimeetod. Väga oluline on nina limaskesta ja kõrvalkoobaste ning neeluringi seisundi hindamine! Kui probleem püsis ka ilusata suveilmadega, ei saa väga loota, et soojamaareisil tekkinud mõningane olukorra paranemine püsima jääb. Enne uuringud ja siis ravi! Parimate soovidega, Kjulge