Varvas punane 04.05.22 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Nimelt ma lõin ära trennis (taipoks) oma suure varba. Oli küll valus, kuid trenni sain lõpuni tehtud. Talvel oli mul ka pikas teises varbas (Indexi varbas) luumurd ja ma sain tänu sellele pildi, milline varbaluumurd välja näeb ja mis tunne on (oli kordades valusam ja kõndida praktselt ei saanudki). Hetkel pole kindlasti selline valu, nagu oli luumurruga, kuid kerge ebamugav valu on ja varvas läks punaseks.

Mis võib olla sellise valu ja punetuse põhjuseks? Põrutus? Ning kuidas sellest kiiresti vabandeda? Kas külma sprei peale laskmine aitab?

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Põhjuseks on trauma, mille tagajärjel on tekkinud verevalum. Iga trauma puhul kuni 48 tundi on soovitav külma aplikatsioon (vähendab verevalumi teket), edasi juba soojaprotseduurid (soodustavad verevalumi imendumist). Väga tähtis on ka vigastatud kohale rahu andmine. Kahjuks trauma paranemist oluliselt kiirendada pole võimalik - aeg ravib.