Valud kolmnurgast paremal 17.02.22 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mure on järgmine. Olen kohe 33 aastane naisterahvas. Praegu rase u 29 nädalat.
Minu tervisehäda sai alguse 2018 suvel. Tundsin töö juures valu paremal roidekaare all, eriti valus oli kummardades, oli tunda valusat asja või kohta, kiirgas ka selga. Töö oli muidu füüsiliselt rasket tüüpi. Valu kestis mõned päevad, võtsin ühendust perearstiga, tegin antibiootikumi kuuri ja saatis sonograafiasse. Sapipõis oli norm, kuid niverdunud, juhad olid normaalsed, kive ei leitud. Sealt edasi hakkasid pihta tuimad (vahel ka lõikavad+ raskustunne) valuhood paremal roidekaare all, ca 5-8 cm kolmnurgast paremal. Valu kestis tavaliselt u paar päeva ja siis oli kuni paar nädalat rahu majas. Valu oli selline, millepärast otseselt valuvaigistit polnud vaja võtta, aga häiris igapäevaelu siiski. Käisin uuesti sonograafias, midagi ei leitud. 2019 alguses käisin kirurgi vastuvõtul, arvas, et asi ikka sapipõies ja opereerime ära. Opi tulemused: sapipõis niverdunud, liited, kive polnud. Opist polnud 2 nädalatki möödas kui valud olid tagasi, jällegi tuimad valud kolmnurgast paremal, vahel lõikavad, sage raskustunne. Valud oli sageli kohe hommikul, nagu oleks telliskivi alla neelanud ja see maandunud otse kuhugi paremale roidekaare alla. Tookord otseselt söömisega seostada ei saanud, sest valu ei leevendunud ega läinud otseselt hullemaks peale söömist. Vahel oli paar nädalt või isegi kuu valuta, siis jälle mitmepäevalised valuhood. Mõnikord tundsin torkeid või ebamugavust ka nö rohkem mao piirkonnas (kolmnurgas või vasakul) ja vahel ka rinnus üleval pool. Puhitust või liigseid gaase otseselt ei täheldanud.
2020 sügis palusin perearstilt saatelehte gastroskoopiasse, pool pahaselt lõpuks andis. Maost leiti mitmeid väikseid erosioone. Nexiumi kuur 4 nädalat. Tuimad valuhood ei kadunud kuhugi.
Nüüd raseduse alguses (2021 sügis) oksendasin 3 kuud igapäevaselt mitmeid kordi, mistõttu olid päevased toidukogused väiksed. Samas polnud peaaegu üldse enam neid tuimasid valuepisoode paremal roidekaare all. Vahel, kui seda esines, siis avastasin, et mitmepäevane valu vaibus, kui lõpuks gaasid (väga palju, ebameeldiva lõhnaga) välja pääsesid. Nüüd raseduse suurenedes (oksendamist enam pole) olengi avastanud, et mul on pidevalt kõht mao piirkonnas nagu õhku täis ja esineb sageli taas tuim valu ja raskustunne paremal roidekaare all. Valu võib kesta isegi kuni 3 päeva ja tavaliselt väheneb tunduvalt või kaob üldse, kui lõpuks meeletu kogus gaase välja pääseb. Aeg-ajalt esineb ka kõrvetisi ja torkivad valu mao piirkonnas. Nüüd ma olen hakanud seostama seda tuima valu gaasidega (enne rasedust ma üldse ie saanud aru, et mul oleks puhitus või probleeme liigsete gaasidega).
Kui ma praegu söön nagu tavaline inimene (norm kogus, erinevad toiduained), siis on garanteeritud, et mul tekib peale söömist mingi aeg tuim valu, vahel lõikav. Gaas pääseb välja väga raskelt, lihtsalt ei tule. Kui aga söön nagu linnupoeg, korraga ainult näiteks kaerahelbe putru ja kogu päeva jooksul väga valivalt ja toiduaineid nö eraldi (lahussöömine) siis esineb tuima valu tunduvalt harvem. Teised pereliikmed ohivad, et miks ma ei söö üldse ja miks nii vähe ja et sellepärast kõht valutabki. No ei ole nii... ma lihtsalt ei saa süüa nagu norm inimene (ma saan aru, et rase ei saagi korraga palju süüa, sest laps surub ka maole, aga siiski).
Mida teha? Oma perearsti juures olen korduvalt käinud selle murega, näen, et ta ei võta asja tõsiselt, muigab ja ütleb, et eks kõigil vahel kõht valutab. Ei, mul ei valutanud kõht pm mitte kunagi enne 2018 aastat - nüüd aga iganädalaselt ja korraga kuni mitu päeva ja siis heal juhul mõni päev vahet (vahel harva ka pikem vahe). Milles võib asi olla? Kas mul on mingid liited, mis takistavad gaasi normaalset väljapääsemist või mingi soolesong, kust gaasid ei saa välja või asi seotud sapiteedega. Või on ikkagi mingi maoteema. Imelik on see, et valu tundub vähenevat, kui gaasid välja pääsevad...aga miks need gaasid kohe välja ei saa, miks see võtab mitu päeva? Ja varasemalt ei saanud üldse aru, et asi võiks gaasides olla, alles nüüd rasedana. Mis uuringuid soovitaksite? Ma saan aru, et praegu rasedana ei saa paljusid asju teha. Või proovida seedeensüüme, kuid rasedana vist nendegagi mingid piirangud. Vahel hakkavad vaevused väga ruttu peale söömist, mõnikord alles ca pool päeva peale söömist (kui olen söönud nö norm toitu). Ja sageli ongi tunne, et kogu toit nagu liigukski otse paremale roidekaare alla ja muutub seal kiviks, täiskõhutunnet mao piirkonnas nagu ei tunnegi (mis pigem rohkem vasakul?).
Olen käinud valuepisoodi ajal Synlabis maksanäitajaid (asat, alat jne) kontrollimas, olid korras. Väljaheide on olnud normaalse värvusega. Palavikku ja muud sellist pole ka valude ajal olnud.
Vabandan, et kiri tuli pikk ja segane, aga olen tõesti mures ja antud probleem häirib igapäevaelu.
Tänan, kui leiate aega vastamiseks!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Rasedusegs seoses võib olla erinevaid seedetrakti vaevuseid, millel väga konkreetset põhjust ei olegi. Seedefermentide võtmisel raseduse ajal kahjulikke kõrvaltoimeid ei ole. Samuti võib võtta espumisani, et vähendada puhitust. Kui sünnitamise järel vaevused ei kao, peaks edasi uurima gastroenteroloogi juures.