Peale keisrikõiget raskuse tõstmine. 22.02.19 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere. Tean, et peale keisrilõiget ei tohi raskusi tõsta. Kuid 6 päeva peale op-i tõstsin lühikest maad rasket turvahälli koos lapsega kaaluga kokku umbes 10 kg. Ning peale seda mulle tundub, on keisri armi kohal paksem kõvem koht, mis ulatub ette poole.

Kuidas paraneks keisrilõige kõige ilusamalt, esteetilisemalt ja efektiivsemalt?

Nt olen kuulnud, et sünnituse puhul soovitatakse sellili olla ja kõhule survet avaldada või sellili kõhu kaudu hingata vm. Imetamisasendi tõttu olen kahjuks pigem küllili, kui sellili.

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Selle pildi järgi ei julgeks küll midagi konkreetset karta. Üldiselt peale igat operatsiooni soovitatakse koormust piirata 1.5 kuud. Selle aja jooksul hoiab kudesid koos õmblusmaterjal, hiljem on juba tekkinud armkoe moodustumise tõttu kudede kokkukasvamine. Liiga varane koormus võib põhjustada armisonga. Nahaarmi esteetiline tulemuse sõltub suuresti organismi reaktsioonist., mida väga palju mõjutada ei saa. Kasutatakse küll spetsiaalseid haavaplaastreid ja salve, kuid enamuse patsientide puhul pole vahet, kas neid kasutatakse või mitte. Kellel on kalduvus keloidarmi (ülemäärane armkoe vohand) tekkele, võib nendest abi olla. Kõhu kuju taastumisele on kõige tähtsam kõhulihaste treening, mida ei tohi aga forsseerida ülalkirjeldatud põhjustel. Harjutusi tehes ei tohi tunda valu.