Armid, armkude, tükk huules 26.12.18 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere!
Viis kuud tagasi juhtus mul rattaõnnetus - peatrauma koos hulgihaavadega, mistõttu tehti EMOs mitmed õmblused: alalõual nii suu sees vertikaallõikes kui väljaspool nahapinnal, horisontaallõikes, samuti ala- ja ülahuulel. Nädala pärast võttis pereõde nahapinnalt nähtavad niidid välja, kuid ei teadnud, mida teha suu sees olevate niitidega, arvates, et ehk kasutati seal isesulanduvaid niite, mis ise 4 kuu möödudes ise peaks sulanduma. Praegu, 5 kuud hiljem on kogu õmmeldud piirkond endiselt kange ja kõva. Kõige häirivam on aga umbes 5 mm kõva tükk alahuules ning osaline tuimustunne samas piirkonnas. Üsna alguses, huulehaava paranemisel nägin ka musta tükki (niidiotsa) sealt paistmas, mille sain küll pintsettide vahele, kuid ei jõudnud välja sikutada. Nüüdseks on huulepind kinni kasvanud ja näha pole midagi. Kas on võimalik, et osa niitidest on ikkagi sisse jäänud ja kas see kõva tükk ja tuimustunne huules kunagi kaovad? Käisin ka perearsti konsultatsioonil, kes ütles, et see pole otseselt ühegi erialaarsti valdkond ega suunanud seetõttu mind ka ühegi spetsialisti poole.

Vastuse eest ette tänades

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Seda, millist õmblusmaterjali Teie huulte õmblemiseks kasutati, teab vaid kirurg, kes seda tegi. Õmblused, mis on väljast nähtavad, peaks hiljemalt 10 päeva möödudes eemaldama. Limaskestadel langevad nad ise ära. Sisemiste haavaõmbluste täielik sulamine võib võtta kuni pool aastat.
Tuimustunne haavade piirkonnas on seotud sellega, et trauma käigus on viga saanud ka pindmised tundenärvid. Osaliselt see taastub, osaliselt Te harjute situatsiooniga aga mingis ulatuses võib häiriv tundehäire jääda. Sinna oluliselt midagi teha ei saa.